0212 335 62 00
Dünya Gece Yatak Islatma Farkındalık Günü 2018

Yeni kanıtlar gece yatak ıslatmanın çocukların günlük aktivitelerini etkilediğini göstermektedir.

Dünya Gece Yatak Islatma Farkındalık Günü 2018: Kanıtlar gece yatak ıslatmanın çocukların günlük aktivitelerini etkilediğini göstermektedir.

Gece yatak ıslatma mesane disfonksiyonu, uyanamama ve gece aşırı idrar üretimi gibi birçok faktörün dahil olduğu karmaşık bir sorundur ve her zaman kendiliğinden iyileşmez.(1,2)

Gece yatak ıslatma ile uyku sorunları ve beyinsel ve psikolojik fonksiyonlar arasındaki ilişkinin varlığı büyük ölçüde belgelenmiştir.(1,3)

Gece yatak ıslatmanın başarılı bir şekilde tedavi edilmesinin, bu rahatsızlığın çocuğun üzerine koyduğu duygusal yükü azalttığı ve işitsel bellek, yaşam kalitesi ve günlük işlevselliği arttırdığı gösterilmiştir.(4)

Gece yatak ıslatma kimsenin suçu değildir; tedavi edilebilen ve edilmesi gereken sık görülen bir sağlık sorunudur.(5)

 • Text Hover

Dünya Gece Yatak Islatma Farkındalık Günü 2018, dünya çapında hasta ve uzman gruplarından oluşan bir çalışma grubu olan Dünya Gece Yatak Islatma Farkındalık Günü Yönetim Komitesi tarafından her yıl Mayıs ayının son Salı günü olarak belirlenmiştir. Gece yatak ıslatmanın basit bir çocukluk rahatsızlığı olduğuna dair yanlış fikirlere rağmen, gece yatak ıslatmanın çocuğun özsaygısı, duygusal sağlığı ve okul performansı dahil olmak üzere günlük aktiviteleri üzerindeki ciddi etkileri olduğu kanıtlanmıştır.(1,6)


Gece yatak ıslatma tedavi edilebilir ve edilmelidir.(5)

Yakın zamanlarda yürütülen bir çalışma, gece yatak ıslatma başarıyla tedavi edildiğinde işitsel bellek, yaşam kalitesi ve günlük işlevsellik gibi fonksiyonlarda iyileşmelerin görüldüğünü kanıtlayarak bu yararı vurgulamıştır.(4)

Ek olarak, gece yatak ıslatmanın çocukların hem bilişsel fonksiyonları hem de psikososyal sağlığına önemli etkisi olduğu kanıtlanmıştır: Gece yatak ıslatmanın çocuğun okul performansı üzerinde negatif bir etkisi bulunabilmektedir.(7)


Çocuğun özsaygısının zarar görmesi, kendini akranlarından soyutlamasına neden olabilmektedir.(1,2,7)

Bu endişe, arkadaşlarının yanında gece yatağını ıslatma korkusuyla yatıya kalma ve okul gezileri gibi grup faaliyetlerini kaçırmasına neden olabilir.(1,2,7)

Bu sorun, arkadaşlarını veya ailesini görmek için ya da tatil için uzun yolculuklara çıkma konusunda da cesaretlerini kırabilir.(7)


Çocuklarında gece yatak ıslatma sorunu bulunan ebeveynler günde ortalama 1 saatlerini yatak çarşaflarının değiştirilmesi, çocuğun yıkanması ve yeniden giydirilmesi gibi etkileri ile uğraşarak geçirmektedir.(8)

Çoğu ebeveyn öncelikle yaşam tarzı değişikliklerine başvurduğundan(7) ve ebeveynlerin yaklaşık yarısı 5 yaş ve üzeri çocuklar için yardım almadığından dolayı, gece yatak ıslatmanın yarattığı sıkıntılar sıklıkla uzun süreli olmaktadır.(9)

Bir hastanın gece yatak ıslatma sorunu için bir sağlık uzmanına görünmesi yaklaşık olarak bir ila üç senesini almaktadır.(7)

Küçük yaştaki birçok çocuk ve aileleri, her gece yatak ıslatma sorunu ile karşı karşıya kalmaktadır ve bazı çocuklarda bu sorun yıllarca devam edebilmektedir. Gece yatak ıslatmanın çocukların sosyal ve psikolojik sağlığı üzerindeki etkisinin hafife alındığını söyleyen Profesör Dr Serdar Tekgül, Hacettepe Üniversitesi Üroloji Anabilim Dalı, “İnsanlar sıklıkla bu rahatsızlığın doğal gelişimin bir parçası olduğu ve genellikle çocuklar büyüdükçe zaman içinde bu sorunun kaybolduğu yanılgısına kapılmaktadır. Ancak bu rahatsızlık çocuk için utanç verici, sosyal ve zihinsel açıdan çocuğu güçsüzleştiren ve aileler için aşırı derecede stresli bir durumdur. Artık harekete geçme ve herkesi çocukların ve ailelerin sıkıntılarını giderecek farklı tedavi seçeneklerinin olduğundan haberdar etme zamanı.” demiştir.

 • Text Hover
Gece Yatak Islatma Hakkında

Enürezis nokturna olarak da bilinen gece yatak ıslatma, uyurken gerçekleşen ve kontrol edilemeyen idrar kaçırmadır.(10)

5 yaş ve üzeri çocuklarda enürezis anormal bir durum olarak kabul edilmektedir. Gece yatak ıslatmanın sebebi çoğunlukla geceleri aşırı idrar üretimi veya azalmış mesane kapasitesidir.(1)

Uyanamama sorunu da diğer bir neden olabilir.(1)

Gece yatak ıslatmanın nedeni psikolojik değildir.(1)

Gece yatak ıslatma, çocukluk döneminde yaygın olarak görülen bir hastalıktır (11); 7 yaşındaki çocukların yaklaşık %5-10′u düzenli olarak gece yataklarını ıslatmaktır ve bu sorun gençlik ile yetişkinlik döneminde de devam edebilmektedir.(12)

Dünya Gece Yatak Islatma Farkındalık Günü Hakkında

Dünya Gece Yatak Islatma Farkındalık Günü, dünya çapında hasta ve uzman gruplarında gece yatak ıslatmanın tedavi edilebilen ve edilmesi gereken sık görülen bir sağlık sorunu olduğuna dair farkındalığı artırmak amacıyla başlatılmıştır.

Dünya Gece Yatak Islatma Farkındalık Günü, her yıl Mayıs ayının son Salı günü kutlanmaktadır, bu yıl 29 Mayıs’ta gerçekleşecektir. “Şimdi Harekete Geçme Zamanı” temasıyla gece yatak ıslatma sorunu olan çocukların tanısı ve tedavisi için çok daha fazlasının yapılabileceğine dikkat çekilmektedir.
Dünya Gece Yatak Islatma Farkındalık Günü Yönetim Komitesi, Uluslararası Çocuk Kontinans Derneği (ICCS), Avrupa Çocuk Ürolojisi Derneği (ESPU), Asya Pasifik Çocuk Ürolojisi Derneği (APAPU), Uluslararası Çocuk Nefroloji Derneği (IPNA), Avrupa Çocuk Nefroloji Derneği (ESPN), İberoamerikan Çocuk Ürolojisi Derneği (SIUP) ve Kuzey America Pediatrik Üroloji Derneği’nden oluşan, dünya çapındaki uzmanları bu insiyatifi desteklemek için bir araya getirmiştir.

Destekleyen:

 
Referanslar

 1. Vande Walle J et al, Erratum to: Practical consensus guidelines for the management of enuresis. Eur J Pediatr 2012;171:971-983
 2. NHS Conditions: http://www.nhs.uk/conditions/Bedwetting/pages/introduction.aspx [Last accessed: 06.04.16]
 3. von Gontard A, Baeyens D, Van Hoecke E, Warzak WJ, Bachmann C (2011) Psychological and psychiatric issues in urinary and fecal incontinence. J Urol 185:1432-1436.
 4. Van Herzeele C, Dhondt K, Roels S P et al. Desmopressin(melt) therapy in children with monosymptomatic nocturnal enuresis and nocturnal polyuria results in improved neuropsychological functioning and sleep. Pediatr Nephrol. 2016; DOI 10.1007/s00467-016-23351-3
 5. Hjälmås K et al. Nocturnal Enuresis: An International Evidence Based Management Strategy. The Journal of Urology. 2004; 171:2545–2561
 6. Joinson C et al. A United Kingdom population-based study of intellectual capacities in children with and without soiling, daytime wetting, and bed-wetting Pediatrics. 2007;120(2):e308-16
 7. Joinson C et al, Pediatrics. 2007 Aug;120(2):e308-16
 8. InSites Consulting. Increasing Adherence for Minirin Market Research. 2016
 9. Schlomer, Bruce et al Parental beliefs about nocturnal enuresis causes, treatments, and the need to seek professional medical care, Journal of Pediatric Urology.2013; 9, 1043e1048
 10. Austin P et al. The Standardization of Terminology of Lower Urinary Tract Function in Children and Adolescents: Update Report from the Standardization Committee of the International Children’s Continence Society, The Journal of Urology. 2014;191:1863-1865
 11. Hjälmås K et al. Nocturnal Enuresis: An International Evidence Based Management Strategy. The Journal of Urology. 2004; 171:2545–2561
 12. Nevéus T. Nocturnal enuresis—theoretic background and practical guidelines. Pediatr Nephrol. 2011; 26:1207–1214

Güneşli Takvim

Çocuğunuzun kuru kalktığı geceleri takip etmek için Güneşli Takvim'i kullanıyor musunuz?


Güneşli Takvim'i İndir

Mutlu Sabahlar Facebook Sayfası

Bizi Facebook Sayfamızdan da Takip Edebilirsiniz.


Takip için Tıklayın

Tüm Soru ve Cevaplar

Gece Yatak Islatma ile İlgili Sorulan Tüm Soruları ve Cevapları inceleyebilirsiniz.

Sorularınızı Gönderin

Prof. Dr. Erim Erdem Sorularınızı Yanıtlıyor. Soru Göndermek için Tıklayın.

Videolar

Gece Yatak Islatma ile ilgili uzmanların cevapladığı videoları izleyebilirsiniz.

Kısa testi çözmek ister misiniz?

Gece Yatak Islatma Düşündüğünüzden Daha Ciddi Olabilir

Çocuğunuzun gece yatak ıslatma durumunun ciddiyetini görmek için bu kısa testi çözebilirsiniz.