0212 335 62 00
Tüm Sorular ve Cevaplar

Gece Yatak Islatma ile İlgili Sorulan Tüm Sorular ve Cevaplar

Soru 165

Merhabalar hocam, oğlum bir ay sonra 2 yaşına girecek. Bir de kızım olacak, kızımla ilgilenmem gerekecek. Bu sürede oğluma tuvalet eğitimini nasıl verebilirim?

Cevap 165

Her şeyden önce acele etmemelisiniz. İki yaş tuvalet eğitimi için oldukça erken. Çocuklar tuvalet alışkanlığı ile 2-2,5 yaş civarında ilgilenmeye başlar ve tam kontrolün kazanılması 4 yaş bitimine kadar sürebilir. Baskı uygulayarak yapılan tuvalet eğitimi çok zararlı sonuçlar verebilir. Bu nedenle çocuğunuzun çiş kontrolü ile ilgilendiği işaretlerini alana kadar beklemeli ve çişini tuvalete yapması için sadece teşvik edici, destekleyici olmalısınız.


Soru 164

Merhabalar hocam. Kızım 9 yaşında ve hemen hemen her gece yatağına kaçırıyor. Gündüz de sık sık oluyor. İki sene kadar önce doktora götürdüm. “İdrar torbası küçüktür, biraz tutmaya çalışsın ergenliğe kalmadan geçer” dedi. Ama olmuyor, tutamıyor. Öneriniz nedir? Ve bu durum psikolojik olabilir mi acaba? Şimdiden teşekkür ederim.

Cevap 164

Gündüz (ve gündüz-gece) alt ıslatma sorununun altında mesane çalışma bozukluğu yatmaktadır. Size idrar torbası küçüktür olarak anlatılan, bu durumu ifade ediyor. Mesane aşırı aktivitesi adı verilen mesane çalışma bozukluğunda idrar kesesi normalde tutabileceği idrardan çok daha azı birikmişken engellenemez şekilde kasılır ve çiş yapma eylemi başlamış olur. Çocuk bu sırada çişini tutmaya çalışsa da tam olarak başaramaz ve alt ıslatma ortaya çıkar. Bu sorun büyük oranda zaman içerisinde kendiliğinden düzelir ama düzelene kadar hem çocuğun sosyal uyumunu bozarak psikolojik açıdan olumsuz etkilenmesine yol açar hem de idrar yolu enfeksiyonu gibi vücuda zararlı olabilecek sorunları başlatabilir. Bu nedenle mesane çalışma bozukluğu saptandığında tedavi edilmelidir. Çocuk ürolojisi sorunun çözümü için başvuracağınız uzmanlık alanlarının başta gelenidir.


Soru 163

Merhaba, benim 10 yaşında oğlum var. Günlük alt ıslatma sorunu yaşıyorum. 6 yaşındayken hiperaktivite ve dikkat eksikliği, 8 yaşındayken de erken ergenlik tanısı kondu. İlaç kullanmaya başladık ama şu an kullanmak istemiyor. Arada sırada gündüzleri büyük tuvaletini de kaçırıyor. Ne yapmam lazım? Bana yardımcı olursanız sevinirim.

Cevap 163

Çocuğunuzun gündüzleri alt ıslatma sorunu büyük olasılıkla dikkat eksikliği hiperaktivite sendromu ile ilişkili. Kakasını kaçırması da öyle. Böyle bir durumda önceliği hiperaktivite sendromunun tedavisine vermek gerekir. Bu nedenle psikiyatri uzmanınıza başvurup tedavinin yeniden düzenlenmesini sağlamalısınız. Eğer sorun uygun psikiyatri tedavisine rağmen sürerse çocuk ürolojisi uzmanı çocuğunuzu değerlendirip mesane çalışma bozukluğu ile ilgili tedaviyi de eklemeli.


Soru 162

Hocam benim oğlum 2 yaşında bezi bıraktı, şu anda 7 yaşında. Yatak ıslatma sorunu var, uyanamıyor. Hangi doktora götürmeliyim? Teşekkürler.

Cevap 162

Çocuğunuzun gece yatak ıslatma sorununu çözmek için çocuk ürolojisi veya çocuk nefrolojisi uzmanına başvurmanız doğru olur.


Soru 161

Benim iki çocuğum var, biri 11 diğeri de 8 yaşında. İkisinde de yatak ıslatma sorunu var. Ne yapmam lazım?

Cevap 161

Çocuklarınızın gece yatak ıslatma sorununu çözmek için uygulanacak temel tedaviler, ilaç tedavisi ve alarm tedavisidir. Tanının doğru konulması ve tedavinin gerektiği gibi uygulanabilmesi için bir çocuk ürolojisi veya çocuk nefrolojisi uzmanına başvurmanız gerekir.


Soru 160

Çocuğunuzun gece kaldırılmadan kuru kalabilmesi veya uykuda gece çişi geldiğinde kendiliğinden uyanıp tuvalete gidebilmesi normal sayılır. Kaldırmadığınızda yatağı ıslatıyorsa sorunun adı enürezis noktürnadır. Enürezis noktürna tedavi edilebilir bir sağlık sorunudur ve tedavi edilmesi gerekir.

Cevap 160

Gündüz ve gece alt ıslatma sorununa neden olan mesanenin çalışma bozukluğudur. Kullandığınız ilaç mesane çalışma bozukluklarında başvurulan ilaçlardandır. Bununla birlikte tedaviden sonuç almak için ilacı doğru doz ve sıklıkta kullanmak, günlük çiş yapma düzenini sağlamak, kabızlık varsa tedavi etmek gibi günlük alışkanlıklarla ilgili düzenlemeler yapmak gerekir. İlaç tek başına yeterli olmaz. Tedaviye dirençli durumlarda ise detaylı tetkikler gerekli olur. Sorununuzun çözümü için çocuk ürolojisi uzmanına başvurmanız gerekir.


Soru 159

Merhaba hocam. 11 yaşında erkek çocuğum var, hala yatağını ıslatıyor. Gece bir kere tuvalete kaldırırsam ıslatmıyor. Tedavisi mümkün mü veya geçer mi?

Cevap 159

Çocuğunuzun gece kaldırılmadan kuru kalabilmesi veya uykuda gece çişi geldiğinde kendiliğinden uyanıp tuvalete gidebilmesi normal sayılır. Kaldırmadığınızda yatağı ıslatıyorsa sorunun adı enürezis noktürnadır. Enürezis noktürna tedavi edilebilir bir sağlık sorunudur ve tedavi edilmesi gerekir.


Soru 158

7 yaşındaki oğlum için alarm cihazı ve bir ilaç kullanıyoruz. Uykusu çok ağır, alarm çaldığında biz uyandırıyoruz. Bu doğru mu? Kendisinin mi uyanmasını beklemeliyiz? Teşekkürler.

Cevap 158

İlaç ve alarmın birlikte kullanılması bu tedavilerin tek tek kullanıldığında yeterli olmaması halinde söz konusu olur. Alarm çaldığında başlangıçta çocuk uyanmaz, siz uyandırmalısınız ve çocuğunuzun tam olarak uyandığından emin olduktan sonra kalan idrarını yaptırmak için tuvalete götürmelisiniz. Çocuğunuzu tuvalete uyur halde götürmeniz işe yaramaz. Alarm tedavisinde beklenen, zaman içerisinde çocuğun alarmı duymaya başlamasıdır. İşe yarayıp yaramadığını anlayabilmek için tedaviyi iki aya kadar sürdürmek gerekir.


Soru 157

Hocam benim de size sorum olacak, yardımcı olursanız çok sevinirim. Benim oğlum 9 yaşında. 7 yaşına kadar kesinlikle altına kaçırmıyordu. Ama bu iki senedir, sıvı vermememe ve gece üç kere tuvalete kaldırmama rağmen yine de her gece yatağını ıslatıyor. Yaptığını kesinlikle anlamıyor. Çünkü o ıslak haliyle ben görmezsem uyanana kadar uyuyor. Ben artık çok bunaldım bu durumdan. Doktora götürmedim, bugün yarın düzelir diye bekledim. 2 senedir hiçbir düzelme yok. Artık geceleri bezlemeyi dahi düşünüyorum. Bir defasında doktor mesane duvarının kalınlaştığını ve bunun bu zamana kadar fark edilmemesine şaşırdığını söylemişti. Ama bir şey de yapmamışlardı. Bana yardımcı olursanız çok sevinirim. Şimdiden teşekkür ederim.

Cevap 157

Çocuğunuzun gece 3 kere çişe kaldırılmasına rağmen altını ıslatmasıyla mesane duvarının kalınlaşmış olduğu bilgisini bir araya getirince mesane çalışma bozukluğuna bağlı alt ıslatma sorunu akla geliyor. Şikâyetin geç başlaması da bunu destekliyor. Bu tür problemi olan çocukların gündüz sıkışma, alt ıslatma, sık çişe gitme gibi sorunları da olabilir ve bu durumda tedaviye gece yatak ıslatma sorununun standart tedavisinden farklı başlamak gerekir. Sorunu bir çocuk ürolojisi veya çocuk nefrolojisi uzmanı ile birlikte çözmeniz doğru olur.


Soru 156

Benim de 5 yaşında bir oğlum var. Gecede 3-4 defa tuvalete kaldırmama rağmen yine de yatağını ıslatıyor. Ne yapmam gerekiyor? Teşekkür ederim.

Cevap 156

Çocuğunuz gece kendi haline bıraktığınızda birden fazla kez altını ıslatıyorsa gündüz çiş yapma alışkanlıklarını çok iyi gözden geçirmek gerekir. Eğer gündüz az miktarda da olsa alt ıslatması oluyor, sıkışıp tuvalete yetişmekte güçlük çekiyor veya çok sık tuvalete gidiyorsa mesane çalışma bozukluklarını düşünmek gerekir. Eğer saydıklarım yok, sadece uykuda yatak ıslatma sorunu varsa enürezis noktürnanın standart tedavisini uygulamak gerekir. Sorununuzu bir çocuk ürolojisi veya çocuk nefrolojisi uzmanı ile paylaşmanızı öneririm.


Soru 155

Merhaba hocam. Ben 19 yaşındayım, yaklaşık 2 yıl bir ilaç kullandım. İlacı 8 ay önce bıraktım. Hastalığın geçtiğini düşünürken son 1 haftadır yeniden başladı. Bunun bir sebebi var mıdır ve ilaçtan başka tedavi yolu var mı? Teşekkürler.

Cevap 155

Yeniden ilaca başlayabilirsiniz. İlaç yararlı olduysa ihtiyaç olduğu sürece kullanılabilir. İlaç dışında alarm tedavisi denenebilir. Bunun için evde birlikte kalan birinin yardımına ihtiyacınız olabilir. Alarm tedavisi uygulaması için çocuk ürolojisi yapılanması olan bir üroloji merkezine başvurmanız doğru olur.


Soru 154

Merhaba; oğlum 3 yaşında, gündüz 3-4 defa hatta bazen 5-6 defa altını ıslatıyor. 3 aylık bebeğim var, kardeşi doğmadan önce de vardı ama bu kadar değildi. Normal karşılamaya çalıştım ama artık gece de başladı, gece 2 defa yaptığı oluyor haliyle sinirleniyorum. Gece yaptığında asla kızmadım ama gündüz artık kızdığım için bilinçli yaptığını düşünüyorum ve sık sık soruyorum çişin var mı diye. Tutuyor bir de çişini ne yapabilirim gerçekten yoruldum?

Cevap 154

Çocuğunuzdan yapmaya hazır olmadığı birşeyi istediğinizin bilmem farkında mısınız? Hele hele bu nedenle çocuğunuza kızmanız son derece yersiz ve sakıncalı. Çocuklar ancak 2,5-3 yaşlarında çişlerini tuvalete yapma ile ilgilenmeye başlar ve çiş kontrolü 5 yaşına kadar uzayabilir. Çocuğun neden çişini tuvalete yapmasının gerekli olduğunu gerçekten anlayacak kadar algılamasının gelişmesi, bu isteği yerine getirecek kadar da sinir sisteminin olgunlaşması gerekir. İşte bu özelliklerin istenen noktaya gelmesi beş yaşına kadar uzayabilir. Bu süre içerisinde gece veya gündüz kazalar normaldir. Sabırlı olmanızı çocuğunuza baskı uygulamadan sadece destekleyerek bu dönemi geçirmenizi öneririm.


Soru 153

Hocam 18 yaşındayım, kendimi bildim bileli alt ıslatma problemim var. Ürolojiye gittim testler temiz çıktı sorun yok dediler; bir ilaç önerdiler. Bu ilaç günlük yardımcı oluyor; kullanmadığım günler sorun yaşıyorum, kullandığımda olmuyor. Nöroloji ve psikiyatri, başka bir ilaç dedi. Her ilacı denedim, yok olmuyor sizlerden yardım bekliyorum.

Cevap 153

Yarar sağlanmayan ilacı kullanmaya ısrar etmenin anlamı yok. Başka ilaç kullanabilir veya alarm tedavisini deneyebilirsiniz.


Soru 152

Merhaba hocam. Kızım 5 yaşında. 3 yaşına yakın tuvalet eğitimini tamamladı. Ara ara gece ve gündüz kaçırmaları oluyordu. 1 yıla yakın gece ve gündüz kuruydu. Bir ara gündüzleri sürekli külotuna kaçırmaya başladı. O bitti, gece yapıyor bu seferde. Yattıktan 1 veya 2 saat sonrasında tuvalete götürüyoruz. Genelde sabaha kadar yapmıyor. Bazen de kaçırıyor. Yani 4 yaşından sonra başladı bunlar ve o dönem anaokuluna başladı, kardeşi doğdu. 1 yıl içinde durumu böyle, şimdi sadece geceleri yapıyor. Kaldırmasak her gün altına yapar. Psikolojik midir, yoksa tedavi gerektirir mi?

Cevap 152

Kızınızın sorunu psikolojik olsa da tedavi gerektirir. 5 yaş idrar kontrolü için çok geç bir yaş değil. Çocuklar idrar kontrolünü 5 yaşa kadar tam olarak sağlayabilirler. Bu anlamda gece yatak ıslatma tedavisini düşünmek için ancak zaman gelmiş oluyor. Çocuğunuzun sorununun tanısı ve tedavisi için bir çocuk ürolojisi veya çocuk nefrolojisi uzmanıyla görüşmeniz uygun olur.


Soru 151

Benim ismim Servet, 9 yaşında bir oğlum var. Gündüzleri altını ıslatıyor. Günde 4 ve 5 kere ıslatıyor. Bir çare bulamadık, lütfen bana yardımcı olur musunuz? Saygılarımla.

Cevap 151

Çocuğunuzdaki alt ıslatma sorunu sıkışıp tuvalete yetişememe şeklinde oluyorsa bu durum mesane çalışma bozukluğudur ve artmış mesane aktivitesi olarak adlandırılır. Artmış mesane aktivitesinde mesanede normalden az idrar toplanmış olsa da çok şiddetli bir idrar yapma ihtiyacı aniden ortaya çıkar ve çocuk tuvalete yetişemeden iç çamaşırını ıslatır. Bu çocuklar sıkıştıklarında çömelip bacaklarını çaprazlayarak çişlerini tutmaya çalışırlar. Çoğunlukla gündüz sık idrara çıkma şikayeti de vardır. Mesane çalışma bozukluklarının, artmış mesane aktivitesi dışında formları da vardır. Bu tür rahatsızlıklar idrar yolu enfeksiyonu gibi sorunlara yol açarak idrar yollarına, böbreklere zarar verebilirler. Çocuğunuzun sorununun uygun şekilde teşhisi ve tedavisi için bir çocuk ürolojisi uzmanı ile görüşmeniz doğru olur.


Soru 150

Hocam benim kızım gece altını ıslatıyor, doktora da götürdüm; ama faydası olmuyor. Ne yapmam lazım, beni aydınlatır mısınız? Teşekkürler.

Cevap 150

Götürdüğünüz doktorun uzmanlık alanını ve verilen tedaviyi bilmediğim için tedavi başarısızlığını yorumlamam mümkün değil. Doğru olan çocuğunuzun tedavisini bir çocuk ürolojisi uzmanı veya çocuk nefrolojisi uzmanının düzenlemesi olur.


Soru 149

Kaç yaşına kadar psikolojik olmadığı şeklinde yorumlayabiliyoruz?

Cevap 149

Psikolojik faktörlerin gece yatak ıslatma nedeni olarak ortaya çıkması çok nadirdir ve yaşla ilgili değildir. Psikolojik faktörlerin sekonder enürezis noktürnada anlamlı olabileceği düşünülür. Sekonder enürezis noktürna; tedavi uygulanmadığı halde en az 6 ay tamamen kuru kaldıktan sonra başlayan gece yatak ıslatmasına denir. Bu duruma çocukta psikolojik travmaya yol açacak bir olay örneğin yeni kardeş, anne babanın ayrılması vs.  eşlik ediyorsa psikolojik faktörlerin etkili olabileceği düşünülür.


Soru 148

Kızım 3,5 yaşında. Her gece altını ıslatıyor ve ben artık ne yapacağımı şaşırdım. Normal bir durum mu yoksa doktora başvurmam gerekiyor mu? Yardımcı olur musunuz?

Cevap 148

3,5 yaş çocukların idrar kontrolünü sağlaması için erken bir yaştır. Gündüz ve gece kontrolü çocuktan çocuğa değişse de ancak 5 yaşından itibaren anormal kabul edilir ve tedavi için adım atılır. Bu nedenle biraz sabırlı olup beklemenizi öneririm.


Soru 147

Merhabalar hocam. 21 yaşındayım haftada 1 veya 2 defa altımı ıslatıyorum. Bu sorunum küçüklüğümden beri var. İlaç tedavisi gördüm 4-5 ay kadar. Eskiden sık yapıyordum, ilaçları kullandıktan sonra haftada 1 veya 2 defa oluyor. Her ne kadar azalmış olsa da bu benim için büyük bir sorun haline geldi. Bir genç kız olarak bu durumdan çok utanıyorum. İlaç tedavisinden sonra bir görüntüleme merkezine yönlendirdi doktorum; fakat azıcık bel açıklığım olduğunu öğrendim. Beyin cerrahisine yönlendirdiler. Kendimi deniyorum, geceleri sıvı almıyorum. Gerekirse yatmadan önce lavaboya gitmeye çalışıyorum; ama öyle yapsam da arada kaçırıyorum. Benim için ciddi anlamda büyük bir sorun haline geldi. Ne gibi tedavi önerirsiniz? Çok utanıyorum artık. Lütfen yardım edin.

Cevap 147

Ne ilaç kullandığınızı, ilacın dozunu, ilaçla birlikte gece sıvı kısıtlamasını nasıl uyguladığınızı, başka bir tedavi yöntemi deneyip denemediğinizi ve gündüz şikayetlerinizin olup olmadığını bilmeden tedavi hakkında kesin yorum yapmam mümkün değil. Ama mutlaka tedavinin hızlıca düzenlenmesinin gerektiğini söyleyebilirim. Yaşınız çocuk yaş grubunda olmasa da başvurmanız gereken hekim bir çocuk ürolojisi veya çocuk nefrolojisi uzmanı olmalıdır.


Soru 146

Merhaba 11 yaşındaki oğlumda zaman zaman gece altını ıslatma durumu devam ediyor. Psikolojik olduğunu ya da uykusunun ağır olduğunu düşünüyoruz. Farklı bir rahatsızlık da olabilir mi? Sıvı tüketimini gece yatmadan önlemeye çalışıyoruz; ama henüz bir uzman yardımı almadık. Doktora gitmek, onu rencide eder diye düşündük. Ne yapmamızı önerirsiniz?  Önce ürolog mu psikolog mu? Şimdiden çok teşekkürler.

Cevap146

Çocuğunuzun yaşı tedavinin uygulanması ve gece yatak ıslatması sorununun ortadan kaldırılmasını gerektiriyor. Yatak ıslatma bir sağlık sorunudur ve mutlaka konunun uzmanı bir doktor tarafından ele alınmalıdır. Doktora başvurmak değil, yatak ıslatma sorununun sürmesi çocuğunuzu rencide eder. Doktorla konuştuklarınızın doktor ile sizin aranızda kalacağını ve sorunun ancak doktor yardımı ile çözülebileceğini söyleyerek çocuğunuzu önceden hazırlarsanız görüşmeniz çok daha verimli olacaktır. Başvuracağınız doktor çocuk ürolojisi veya çocuk nefrolojisi uzmanı olmalıdır.


Soru 145

Gece yatak ıslatmanın tedavisi nedir?

Cevap 145

Gece yatak ıslatma sorununun çözümünde iki temel yöntemden biri; ilaç tedavisi diğeri ise alarm tedavisidir. İlaç tedavisi ile gece oluşturulan idrar miktarının azaltılması böylece sabaha kadar idrar yapma hissinin uyanmaması amaçlanır. Alarm tedavisi ise bir cihaz yardımıyla uygulanmaktadır ve uykuda mesane doluluğunun hissedilmesini sağlamaya yöneliktir. Bu yöntemlerin birlikte kullanılması da söz konusudur. Temel iki tedavi yönteminin dışında başka ilaçların da kullanılması söz konusudur. Sözü edilen tedavilerin çocuk ürolojisi veya çocuk nefrolojisi uzmanlarının kontrolü altında yapılması gerekir.


Soru 144

Gece yatak ıslatmanın çözümü nedir?

Cevap 144

Gece yatak ıslatma sorununun çözümünde iki temel yöntemden biri; ilaç tedavisi diğeri ise alarm tedavisidir. İlaç tedavisi ile gece oluşturulan idrar miktarının azaltılması böylece sabaha kadar idrar yapma hissinin uyanmaması amaçlanır. Alarm tedavisi ise bir cihaz yardımıyla uygulanmaktadır ve uykuda mesane doluluğunun hissedilmesini sağlamaya yöneliktir. Bu yöntemlerin birlikte kullanılması da söz konusudur. Temel iki tedavi yönteminin dışında başka ilaçların da kullanılması söz konusudur. Sözü edilen tedavilerin çocuk ürolojisi veya çocuk nefrolojisi uzmanlarının kontrolü altında yapılması gerekir.


Soru 143

Oğlum 2011 doğumlu. Bu sene anaokuluna başladıktan sonra gece altını ıslatmaya başladı. Neden acaba? Anaokuluna başlamadan önce tuvalet eğitiminden sonra hiç gece yatak ıslatmazdı. Ani bir değişim oldu, ne yapmalıyız? Yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkür ederim.

Cevap 143

Çocuklarda idrar kontrolünün sağlanması için sınır olan 5 yaştan hemen sonra olan uyku düzeni bozuklukları, ruhsal dengeyi etkileyebilecek değişiklikler çiş kontrolünde geçici geri dönüşlere neden olabilir. Eğer gündüz çiş kaçırma, 8-10 kez gibi çok sık çiş yapma, idrar yolu enfeksiyonu geçirme gibi bir durum da varsa çocuk ürolojisi uzmanına başvurmanız gerekir. Eğer saydıklarım eşlik etmiyorsa gece yatmadan aldığı sıvıları kısıtlayarak 1-2 ay beklemeniz uygun olur.


Soru 142

Merhaba Hocam 4,5 yaşında oğlum var. Gündüzleri idrarını yaparken  külotunu ilk aşamada ıslatıyor, sonra devamında tuvalete yapıyor… Yani her idrarında külotunu mutlaka ıslatıyor, bu normal mi? Gece ıslatmalarımız var… Kaldırmazsam mutlaka altına yapıyor… Bez bağlamak zorunda kalıyorum; çünkü saatleri tam tutmuyor. Onu ayarlayamadı. Bu durum için 4 yaşındayken çocuk doktoruna götürdüm, röntgen çekildi. Anatomik olarak bir sorunun olmadığını daha sonra kendiliğinden düzelebileceğini söyledi (3 yaşında tuvalet eğitimine başladım. İlk başta her 15 dk. bir ya da 30 dk. bir çiş geliyordu. Bu aralar 1-2 saate çıktı) Ne önerirsiniz?

Bir de kış aylarında oğlumu birkaç kez yerde, beton üstünde uyuya kalmış, çiş yapmış ve saatlerce öyle kalmış olarak gördüm. (her defasında kaldıramadığım gecelerde oldu.) Bunun ürüner sistem üzerinde  herhangi bir olumsuz etkisi ya da katkısı olur mu?

Cevap 142

Anladığım kadarıyla çocuğunuz tuvalete yetişemeden çişini kaçırıyor ve devamını tuvalete yapıyor. Bu durum; mesanenin içinde normalden daha az miktarda idrar biriktiği halde kuvvetli bir çiş yapma ihtiyacının ortaya çıktığı, mesane aşırı aktivitesini düşündürüyor. Bu duruma sık çiş yapma da eşlik edebilir ki oğlunuzda bu da var. Gece yatak ıslatma gündüz sorununun devamı olabilir. Bu durumun aydınlatılması ve tedavinin düzenlenebilmesi için bir çocuk ürolojisi uzmanına başvurmalısınız. Sorunuzun 2. kısmında söz ettiğiniz çişini yapmış halde uyumanın herhangi bir zararlı etkisi olmaz.


Soru 141

Benim kızım 5 yaşında, geceleri altını ıslatıyor. Gece kaldırmayı denedim, uyanmıyor; ne yapmalıyım? Teşekkür ederim.

Cevap 141

Kızınız tedavi düşünülecek yaşa henüz ulaşmış. Eğer gece yatak ıslatmadan rahatsızsa ve bunu size hissettiriyorsa tedaviye başlamak düşünülebilir. Öncelikle akşam saatlerinde tuz içeriği fazla olan yiyecekleri vermemek ve gece yatmadan 1,5-2 saat öncesinden su, meyve suyu süt gibi sıvılarla sıvı içeriği fazla olan meyveleri kesmekle işe başlanabilir. Yatağa giderken mutlaka kızınıza çişini yaptırmalısınız. Önümüzdeki 6 ay içerisinde herhangi bir düzelme saptamazsanız çocuğunuzla bir çocuk ürolojisi veya çocuk nefrolojisi merkezine başvurmanız doğru olur.


Soru 140

Merhaba hocam benim 13 yaşında oğlum var. Gece altını ıslatıyor ve gündüzleri de büyük tuvaletini kaçırıyor. Kendi de bu durumdan çok rahatsız oluyor; ama “Anne tutamıyorum” diyor. Ne yapabilirim hocam? Yardımcı olursanız çok memnun olurum, saygılarımla. Şimdiden çok teşekkür ederim.

Cevap 140

Gündüz kakasını kaçırması çocuğunuzda kabızlık ve bununla ilişkili gündüz mesane çalışma bozukluklarını akla getiriyor. Tam olarak sorunun ortaya konulup uygun tedavinin planlanabilmesi için çocuk ürolojisi uzmanından yardım almanız doğru olur.


Soru 139

Merhaba. Oğlum 2013 Ağustos doğumlu, neredeyse her gece yatağını ıslatıyor. Annesine karşı rahat; ama (beni çok sevdiği içindir sanırım) benden utanıyor ve saklıyor. Bu rahatsızlık bende de vardı 14-15 yaşlarıma kadar. 11 yaşındaki küçük kızım da 2 ayda bir yatağını ıslatıyor. Irsi olma olasılığı var sanırım. Ama beni asıl rahatsız eden konu, benden utanıp çekinmesi. İleride Psikolojik bir sorun olur mu?

Cevap 139

Gece yatak ıslatma, kalıtsal özelliği olan bir sağlık sorunudur. Gece yatak ıslatmanın idrar yolları üzerine direkt bir olumsuz etkisi olmasa da sosyal uyumu bozduğu için psikolojik açıdan çocukta yük oluşturur. Sizin de belirttiğiniz gibi çocukta utanma duygusunun ortaya çıkması, anne-baba ile çatışmaların ortaya çıkması, arkadaşlarının alaylarına hedef olma endişesi psikolojik sorunlara yol açabilir. Bu nedenle, tedavi edilmesi önemlidir. Fakat sizin çocuğunuz henüz tedavi yaşına gelmiş değil. Bir çocuk gece ve gündüz idrar kontrolünü 4 yaş bitimine kadar kazanabilir. 5 yaşına geldiğinde durumda değişiklik yoksa tedavi için adım atılabilir.


Soru 138

Selamın Aleyküm. Benim kızım 7 yaşında ve sürekli olarak uyandırmazsam gece altına kaçırıyor. Gün içinde de arada kaçırmaları çok oluyor. Ben artık çözüm bulamıyorum, pedagoga götürmeyi düşünüyorum. Nasıl bir yol izlemem lazım? Şimdiden teşekkürler.

Cevap 138

Gündüz alt ıslatma şikayetlerinin de olması çocuğunuzda mesane çalışma bozukluklarının olabileceğini düşündürüyor. Böyle bir durumda, rahatsızlığın gece yatak ıslatma ile sınırlı olmadığını göz önünde bulundurup gündüz şikayetleri üzerinde durma ve tedavisini düzenlemek gerekir. Böyle bir tedavi ile gündüz şikayetleri kaybolur; fakat gece yatak ıslatma şikayetleri sürerse gece için de tedavi başlanması gerekir. Tedavisi için çocuğunuzu götüreceğiniz yer pedagog değil, çocuk ürolojisi uzmanı veya çocuk nefrolojisi uzmanıdır.


Soru 137

Kızım 6 yaşında. Yapısal herhangi bir problemi yok. Gece uyurken hala bez bağlatıyor. Uykusu inanılmaz ağır. Alıp tuvalete sürüklemeye kalkarsanız belki bir şansınız var. Kendisi de çok üzülüyor. Sıvı almadan yatmaya çalışıyor. Bezi kuru olunca seviniyor. Ne yapabiliriz?

Cevap 137

Öncelikle bezden vazgeçmeniz gerekir. Beze alışan çocuklar gece uyanma veya çişini erteleme zahmetine girmek istemeyebilirler. Gece yatmadan sıvı kısıtlaması yapmak, akşam yemeğinde tuzlu gıdalar almamak işe yarayabilir. Eğer bu önlemlerle değişen bir şey olmazsa ilaç tedavisi veya alarm tedavisinin uygulanması için çocuk ürolojisi veya çocuk nefrolojisi uzmanına başvurmanız uygun olur.


Soru 136

8 yaşında kız çocuğum var. Evde kavga, sindirme, korkutma vb ortam yok. Televizyon bile uygun içerikler olduğu sürece izlettiriliyor. Çocuk uyumadan önce tuvalete gidiyor.

Uyuduktan 1-2 saat sonra tuvalete kaldırılıyor. Buna rağmen sabah altını ıslatmış oluyor.

5-6 aydır çözüm olarak bebek bezi bağlamayı bulduk. 2,5 yaşındaki erkek kardeşi bile gece bezsiz yatıp altını ıslatmıyor. Tıbbi bir rahatsızlığı yok gibi. Çözüm için ne önerirsiniz? Teşekkürler.

Cevap 136

Sözünü ettiğiniz sorun gece yatak ıslatma veya tıp dilinde enürezis noktürna olarak adlandırılan rahatsızlık. Gece yatak ıslatma sorununda rol oynadığı düşünülen faktörlerden birisi, gece boyunca üretilen idrar miktarının normalden fazla olmasıdır. Çocuklarda gece idrar miktarının düzenlenmesinde etkili olan mekanizmaların önde geleni; antidiüretik hormon adı verilen bir hormondur. Bu hormonun salgılanmasının gece artmaması fazla idrar üretiminin nedeni olabilir. 2. faktör geceleri mesanenin fonksiyonel kapasitesinin düşük olmasıdır. Bu da gece normal miktarda idrar üretilmesine ve mesanede az miktar idrar bulunmasına rağmen uykuda çiş yapma ihtiyacının ortaya çıkmasına yol açar. 3. faktör de uykuda mesane doluluğunun ve çiş yapma ihtiyacının beyin tarafından algılanıp çiş yapma eyleminin önlenememesidir. Bunlar gözle görünen tıbbi rahatsızlıklar değil; ama gece yatak ıslatmasına neden olabiliyor. Çözüm ya da tedavi yöntemleri, bu nedenler göz önünde bulundurarak şekillendirilir. Tedavinin bir çocuk ürolojisi uzmanı veya bir çocuk nefrolojisi uzmanı tarafından sürdürülmesi doğru olur.


Soru 135

Merhaba, 3 yaşında bir oğlum var, 18. aydan bu yana tuvalet eğitimi var. Eğitim çok güzel gitti, hemen alıştı. Ben gece onu uyandırmamak için yattıktan 3 saat sonra uykusunda tuvaletini yaptırdım, sabaha kadar yapmadığı oluyordu. Yazdan beri altına kaçırıyor. Ben uyuyakaldığımda yanına gidiyorum ve altını ıslatmış oluyor. Gecede birkaç kez tekrarlanıyor bu durum. Çok yorulduğu için uyanamıyor, yatağının ucunda buluyorum. Yani çişinin geldiğinin farkında; ama kalkamıyor. Ne yapmam gerekiyor, yardımcı olursanız sevinirim.

Cevap 135

Üç yaş bir çocuğun tuvalet eğitiminin tamamlanması için çok erken bir dönem. Dört yaş bitene kadar gündüz veya gece kazaların olması doğal. Acele etmeyin sabırlı davranın. Tuvalet eğitimini sağlamak için çocuğu çok baskı altına alırsanız tam tersine işeme bozuklukları sorunuyla karşı karşıya kalabilirsiniz. Yapabileceğiniz en fazla gece yatmadan önce aldığı su ve sulu yiyecekleri azaltmak olabilir.


Soru 134

Benim oğlum 13 yaşında ve gece altını ıslatıyor. Hap da kullandı; ama faydası olmadı. Yardımcı olur musunuz?

Cevap 134

Gece yatak ıslatma sorununun çözümü için kullanılan tedavilerden biri ilaç tedavisidir. Kullandığınız ilacın doğru ilaç olup olmadığını ve dozun yeterli olup olmadığını bilmiyorum. Bu yüzden yorum yapmam doğru olmaz. Yapılması gereken çocuğunuzun çocuk üroloğu veya çocuk nefrolojisi uzmanı tarafından değerlendirilmesi, ilaç tedavisi durumuna uygunsa doğru ilaç ve gerekli dozda kullanması, ilaç tedavisi uygun bulunmazsa diğer tedavi şekillerinin seçilmesi gerekir.


Soru 133

Merhaba. 12, 9, 5 yaşında olmak üzere 3 çocuğum var. 3 çocuğum da gece altını ıslatıyor. 1 defa kaldırıyorum gece tuvalete, yine de sonuç olumsuz. Ne yapabilirim?

Cevap 133

Gece altını ıslatma sorununun çözümünde kullanılan 2 temel tedavi yöntemi bulunmaktadır. Bunlar, ilaç tedavisi ve alarm tedavisidir. Her şeyden önce çocuklarınızın yatak ıslatma sorunlarının sadece uykuyla sınırlı olup olmadığının belirlenmesi gerekir. Gündüz şikayetleri de olan çocuklarda değişik tedavi yöntemleri gerekli olabilir. Gece uyandırarak tuvalete göndermek soruna kalıcı çözüm sağlamaz. Çocuklarınızı çocuk ürolojisi veya çocuk nefrolojisi bölümüne götürmeniz gerekir.


Soru 132

8 yaşında oğlum var, gece altını ıslatıyor. Ne yapabilirim? Yardımcı olur musunuz?

Cevap 132

Gece yatak ıslatma sorununun çözümünde kullanılan iki temel tedavi yöntemi, alarm tedavisi ve ilaç tedavisidir. Bu tedavilerin seçimi, uygulaması ve alınan cevaba göre ek tedavilerin belirlenebilmesi konu ile ilgili bir hekimin takibini gerektirir. Bu nedenle tedavinizin en uygun şekilde ele alınacağı yer, çocuk ürolojisi veya çocuk nefrolojisi merkezleridir.


Soru 131

Merhaba 30 aylık  bir oğlum var. Tuvalet eğitimi çok başarılı gidiyordu 2 aydır; ama bu ay özellikle 2 haftadır her  gece altına  yapıyor . Önceden gece bile gelse seslenir, söylerdi tuvaletini. Tepki vermiyorum; ama ne yapabilirim bilmiyorum. Yardımcı olursanız sevinirim. Şimdiden teşekkür ederim.

Cevap 131

Çocukların çiş kontrolünü sağlaması 4 yaş bitimine kadar uzanabilir. Bu gerçek ışığında çocuğunuzun zaman zaman gece veya gündüz kazalarının olması şaşırtıcı değil. Bu süreçte dalgalanmalar olabilir. Bırakın çiş kontrolü sizin değil, çocuğunuzun başarısı olsun. Çocuklar belli bir fiziksel ve zihinsel olgunluğa geldiklerinde çiş kontrolünü sağlarlar. Eğer baskı uygulayarak hazır olmadıkları bir dönemde tuvalet eğitimi vermeye çalışırsanız bu doğal süreci normal dışına çıkarabilirsiniz. Bu nedenle sabırlı olun ve sadece çocuğunuzu tuvalete alıştırmak için teşvik edici olun.


Soru 130

Merhabalar, Orhan Hoca’ya sorum olacaktı. Benim kızım 1 Kasım 2011’de doğdu. Bazen gece tuvalete kalkıyor bazen de yatağa çişini yapıyor. Uyanamıyor sanırım, nedenini sorabilir miyim?

Cevap 130

Gece alt ıslatmanın nedeni olarak öne sürülen 3 faktör vardır. Bunlardan biri, gece boyunca üretilen idrar miktarının normalden fazla olmasıdır. Çocuklarda gece idrar miktarının düzenlenmesinde etkili olan mekanizmaların önde geleni, antidiüretik hormon adı verilen bir hormondur. Bu hormonun salgılanmasının gece artmaması, fazla idrar üretiminin nedeni olabilir. 2. faktör; geceleri mesanenin fonksiyonel kapasitesinin düşük olmasıdır. Bu da gece normal miktarda idrar üretilmesine ve mesanede az miktar idrar bulunmasına rağmen uykuda çiş yapma ihtiyacının ortaya çıkmasına yol açar.  3. faktör de uykuda mesane doluluğunun ve çiş yapma ihtiyacının beyin tarafından algılanıp çiş yapma eyleminin önlenememesidir. Bu durumun nedeni olarak merkezi sinir sistemindeki olgunlaşmanın henüz çiş kontrolünü sağlayacak aşamaya gelmemiş olduğu kabul edilir. Gece yatak ıslatma tedavisi bu nedenlere dayandırılarak geliştirilmiştir.


Soru 129

Oğlum 13 yaşında ve her gece altına kaçırıyor. 1 hafta gece kaldırdım çişini yapması için. Kaldırdığımda yapmıyor; ama 1 gün kaldırmasak yapıyor. Bazen gece kaldırdığımda bile yapıyor, kötü koku oluyor. Lütfen bi yol gösterin, ne yapmalıyım?

Cevap 129

Çocuğunuzda yatak ıslatma sorunu çok ileri yaşlara uzanmış. Bence tedaviyi daha fazla geciktirmemek gerekir. Gece uyandırarak çişini yaptırmak, bu şekilde kuru kalmasını sağlamak sadece o gece için bir çözüm getirir ve tedaviyi sağlamaz. Çocuğunuzun, konunun uzmanı bir hekim tarafından ilaç tedavisi veya alarm tedavisi başlanarak tedavi edilmesi gerekir.


Soru 128

Lütfen çok rica ediyorum bu konuyla ilgili biraz bilgi verir misiniz? 6 yaşındaki oğlumu gece bir kaç kez tuvalete kaldırdığım halde yatağı ıslatıyor ve birkaç gün önce götürdüğüm doktor oğluma antidepresan ilacı yazdı. Benim içime sinmiyor 6 yaşındaki çocuğa antidepresan ilacı kullanmak, siz ne tavsiye ediyorsunuz?

Cevap 128

Piyasada bulunan antidepresan ilaçlardan 1tanesi uzun yıllardır gece yatak ıslatma sorununun tedavisi için kullanılmaktadır. İlaç etkili olsa da yan etki olarak kalpte ritm bozuklukları ortaya çıkarabilmektedir. Bu yüzden uluslararası alanda kabul gören tıbbi uygulama kılavuzlarında, küçük çocuklarda kullanımı tavsiye edilmemektedir. Çocuğunuzda diğer tedavi yöntemlerini tercih etmek bence daha doğru olur.


Soru 127

Temmuz ayında tuvalet eğitimine başladım kızıma. 22 Ocak 2014 doğumlu. Yaklaşık 5 gün içinde gündüzü çözdük. Gece için önceleri uyuduktan sonra bez bağladım; fakat hep ıslak uyanıyordu. 1 hafta sonra bezi çıkardım ve ıslanırsa bir daha yapmayacağını düşündüm. Böyle de 1 hafta denedim, olmadı. Gece 2 saatte bir tuvalete kaldırdım. Bu şekilde çözdüm; ancak 2 saatten 5 dakika geç kalsam ıslatıyordu her yeri ve 2 hafta denedim; ama azalma olmadı. Tekrar külot bezlere döndüm ve “Gece külodu giydiriorum, bez değil.” diyerek kabul ettirdim. Sizce ne yapmalıyım? Şunu da belirtmeliyim ki uykudan uyanıp en az 2 kez su içiyor. Teşekkürler…

Cevap 127

Yapmanız gereken sadece acele etmemek. Çocukların çiş ve kaka kontrolü, 4 yaş bitimine kadar uzayabilir. 5 yaşına kadar çocukların gündüz veye gece alt ıslatması anormal kabul edilmez. Çocukların tuvalet alışkanlığını kazanabilmesi için merkezi sinir sistemlerinin ve mesanelerinin yeteri kadar olgunlaşması, aynı zamanda algılarının da neden çişlerini tuvalete yapmalarının anlayabilecek kadar gelişmiş olması gereklidir. Bu gelişmeler tamamlanmadan baskıcı tuvalet eğitimi, çocukların gelişimine zarar verebilir ve bu nedenle oluşabilecek mesane çalışma bozukluklarının düzeltilmesi çok daha zordur.


Soru 126

3 yaş 4 aylık oğlum var. Mayıs’ta altını açtım. İlk 1 hafta çok güzeldi. Sonra kakasını altına yapmaya başladı. Klozete, lazımlığa oturmuyor; çişini de ben hatırlatmasam altına yapıyor. “Bana ne söylemeyeceğim.” diyor. Ben götürürsem hiç kaçırmıyor altına; ama o söylemiyor. Gece ve öğlen uyuduğunda da altına yapmıyor. Israrla alışması için bekliyorum; ama ilerleme yok hiç. Ne yapmalıyım?

Cevap 126

Yapmanız gereken sadece acele etmemek. Çocukların çiş ve kaka kontrolü, 4 yaş bitimine kadar uzayabilir. 5 yaşına kadar çocukların gündüz veye gece alt ıslatması anormal kabul edilmez. Çocukların tuvalet alışkanlığını kazanabilmesi için merkezi sinir sistemlerinin ve mesanelerinin yeteri kadar olgunlaşması, aynı zamanda algılarının da neden çişlerini tuvalete yapmalarının anlayabilecek kadar gelişmiş olması gereklidir. Bu gelişmeler tamamlanmadan baskıcı tuvalet eğitimi, çocukların gelişimine zarar verebilir ve bu nedenle oluşabilecek mesane çalışma bozukluklarının düzeltilmesi çok daha zordur.


Soru 125

Oğlum 3,5 yaşında ve gece tuvalet eğitimine Haziran 2016’da başladık. Bugüne kadar gece kaçırmaları olmayan sadece 2 gecemiz oldu. Gecede en az 3-4 kez alt ıslatma yaşıyor ve uykusundan uyanıyor. 4 aydan sonra ilk kez dün gece bez bağlayarak yatırdım. 5 yaşına kadar bez bağlamada sıkıntı yaşanmayacağını okudum; ama bu durum oğlumda farklı bir etki yaratır mı sorusu beni endişeye düşürdü. Bu durumun genetik olduğu söylendi. Babasında da 9 yaşına kadar olmuş. Tedavi için yaş olarak küçük mü bilemedik, İlaç tedavisi için erken mi? Yapabileceğimiz neler var, nasıl bir yol izleyebiliriz? Yardımlarınızı rica ederim.

Cevap 125

Bilgileriniz doğru. Çocuklarda çiş kontrolünün tam olarak sağlanması 5 yaşa kadar sürebilir. Gece yatak ıslatma sorununun tedavisi için ilaç veya alarm tedavisinin başlanması için genellikle 6-7 yaşa kadar beklenir. İlk uygulanacak yöntem; yatmadan önce alınan sıvı miktarını azaltmak, akşam saatlerinde tuz miktarı yüksek olan yiyecekleri vermemeye gayret etmek olmalı. 6 ay aralarla bez kullanmayı bırakıp gece kuru kalkıp kalmadığını kontrol edebilirsiniz. Gece alt ıslatma sorununun genetik temelinin olduğu ve anne babadan birinde olması halinde çocukta da yatak ıslatma ile karşılaşma ihtimalinin yüksek olduğu bilinmektedir.


Soru 124

Benim kızım 2 yaşında; ama nasıl alıştıracağımı bilmiyorum. Korkuyorum; nasıl yapacağım, nasıl öğreteceğim, nasıl anlatacağım bilmiyorum.

Cevap 124

2 yaş, çocuğun çiş kontrolüne başlaması için oldukça erken bir dönem. Bu dönemde çocuğunuza tuvalet eğitimi verirken asla zorlayıcı olmamalısınız. Yapabileceğiniz, en fazla çocuğunuzu yemeklerden sonra lazımlığa/tuvalete oturtarak çişini veya kakasını yaparsa bu hareketini onayladığınızı belirtecek şekilde teşvik etmek olmalı. Tuvalete oturtacağınız zaman çocuklar için kullanılan ve klozetin, çocukların rahat oturabileceği şekilde küçültülmesini sağlayan adaptörlerden kullanmalısınız. Sabırlı davranın, çocuğunuz çiş kontrolüne hazır olduğunda fark edeceksiniz.


Soru 123

Benim oğlum 8 yaşında, geceleri altını ıslatıyor. Uykusu ağır ve babası da küçükken yaparmış. Bana ne tavsiye edersiniz?

Cevap 123

Oğlunuz gece yatak ıslatma sorununun tedavi edilemesi gereken yaşa gelmiş. Öncelikle genel önlemleri hayata geçirmelisiniz. Bunlar akşam saatlerinde ve akşam yemeğinde çocuğunuza tuzlu yiyecekleri vermemek, gece yatmadan 1,5-2 saat öncesinden sıvı ve sulu meyveleri kesmek, yatağa giderken mutlaka çişini yapmasını sağlamak olmalı. Bu önlemlerle yatak ıslatmada değişiklik olmazsa ilaç tedavisi veya alarm tedavisiyle devam etmek gerekir. Çocuğunuzun tedavisini çocuk ürolojisi uzmanı veya çocuk nefrolojisi uzmanı ile sürdürmeniz doğru olur.


Soru 122

Benim kızım da 5,5 yaşında ve gece altına yapıyor. Ne yapmam gerekir? Denedim gece bırakmasını yine yaptı. Ne yapacağımı bilmiyorum, yardımcı olursanız sevinirim.

Cevap 122

Çocuğunuz gece altını ıslatma sorunuyla tedavinin düşünülmesi gereken yaşa ancak ulaşmış. İlk yapmanız gerekenler; akşam yemeğinde tuz içeriği fazla olan yiyecekleri gündüze kaydırmak ve gece sıvı kısıtlaması olmalı. Yatmadan önce süt veya su içme gibi alışkanlıkları varsa yavaş yavaş bunları içme saatini öne alarak yatmadan 1,5-2 saat öncesinden su, süt, meyve suyu, sulu meyveleri vermeyi kesmelisiniz. Çocuğunuz yatağa gitmeden önce mutlaka çişini yapmalı. Bunları uygulamanıza ragmen gece yatak ıslatma sürerse ilaç veya alarm tedavisi başlanması gerekebilir. Böyle bir durumda bir çocuk ürolojisi veya çocuk nefrolojisi uzmanına başvurmanız doğru olur.


Soru 121

Oğlum 5,5 yaşında, gecede 3 kere altını ıslatıyor. Bez bağlamak istiyorum artık; kiyamiyorum ona, psikolojisine zarar vermekten korkuyorum. Yardımcı olur musunuz?

Cevap 121

Çocuğunuz gece altını ıslatma sorunuyla tedavinin düşünülmesi gereken yaşa ancak ulaşmış. İlk yapmanız gerekenler; akşam yemeğinde tuz içeriği fazla olan yiyecekleri gündüze kaydırmak ve gece yatmadan sıvı kısıtlaması olmalı. Yatmadan önce süt veya su içme gibi alışkanlıkları varsa yavaş yavaş bunları içme saatini öne alarak yatmadan 1,5-2 saat öncesinden su, süt, meyve suyu, sulu meyveleri vermeyi kesmelisiniz. Çocuğunuz yatağa gitmeden önce mutlaka çişini yapmalı. Bunları uygulamanıza rağmen gece yatak ıslatma sürerse ilaç veya alarm tedavisi başlanması gerekebilir. Böyle bir durumda bir çocuk ürolojisi veya çocuk nefrolojisi uzmanına başvurmanız doğru olur.


Soru 120

Merhaba 5 yaşında oğlum var. 3 yaşında bezi bıraktı kendi isteğiyle; ama o günden beri geceleri altını ıslatmaya devam ediyor. Gündüzleri de ara ara azcık çişini kaçırıyor. Ne yapmam gerekiyor, yardımcı olur musunuz?

Cevap 120

İlk olarak günlük çiş yapma düzenini sağlamaya çalışabilirsiniz. Gündüzleri 2-2,5 saat arayla tuvalete gidip çiş yapmasına gayret edin. Çiş yapmak için ille de sıkışmaya kadar beklemeye gerek yoktur.  Gece yatmadan 1,5-2 saat öncesinden sıvı veya sulu meyveleri vermeyin ve yatağa giderken mutlaka çişini yapmasını sağlayınn. Kabızlığı varsa çocuk doktorunuzla kabızlığın çözümü için görüşün. Eğer bu uygulamalarla önümüzdeki aylarda şikayetler aynı şekilde devam ederse bir çocuk ürolojisi veya çocuk nefrolojisi uzmanına başvurun.


Soru 119

İyi geceler; benim oğlum 5 yaşına girecek, anaokuluna gitçek hala daha ne çişini söylüyor ne kilotunu kaldırıyor. Söylüyorum, “çiş yapalım” diyorum; ama yok diyor. Çişini yapıyor, kilotumu kaldır diyor. Ne yapacağımı bilmiyorum, düzelir mi? Çok korkuyorum. Ne yapayım? Yardımcı olursanız sevinirim. Devletin kreşleri var ücretsiz. “Çişini kendi yapıyor mu?” diyorlar, ondan almıyorlar.

Cevap 119

Çocuğunuz çiş kontrolü sağlama yaşını ancak dolduruyor. Çocuklarda çiş konrolünü sağlama, 4 yaş bitimine kadar uzayabilir. Yapmanız gereken çocuğunuzu teşvik ederek ve ödüllendirerek çişini tuvalete yapmasını sağlamak. Tam tersine sonuç verebileceği için kesinlikle baskı uygulamamak ve ceza vermemek gerekir.


Soru 118

Yatmadan önce sıvı alımını kısıtlamamız mı gerekiyormuş? Benim bebeğim 4,5 aylık.

Cevap 118

4.5 aylık bebekte çiş kontrolünün sağlamasını ve bebeğin gece kuru kalmasını beklemenin hiçbir anlamı yoktur. Çocuklar çiş kontrolü ile ilgilenmeye 2-2,5 yaşlarında başlar ve gündüz gece kontrolün yerleşmesi 4 yaş bitimine kadar sürebilir. Doğal gelişim böyleyken 4.5 aylık çocukta neden yatak ıslatma tedavisinde yeri olan sıvı kısıtlamasına ihtiyaç duyulabileceğini anlayamadım.


Soru 117

Doktor önerisi ile yatmadan 2 saat öncesi sıvı alımını ve meyveyi kısıtlıyoruz yanlış mı yapıyoruz?

Cevap 117

Doğru yapıyorsunuz. Yeterli olmuyorsa diğer tedavi yöntemlerine başlamak gerekir.

 


Soru 116

Doktor Bey, oğlum 8 yaşında. Gece kimi zaman 2,3,4 kez altını ıslatıyor. Tahlilleri temiz çıktı. Çok nadir kuru kalkıyor. Susadığında ya da ishal olduğunda uyanıp su içmeye ya da tuvalete gidiyor. Mesela evde misafir varken özellikle akranı olduğu zaman kaçırma olayı çok nadir oluyor. 3 hafta önce dilaltı ilaca başladık, ilk hafta hiç kaçırmadı. 2. hafta 2 kere kaçırdı, 3. haftaya yeni basladık. 4 günün, ilk 3 günü ıslak uyandı. İlk hafta doktorun söylediğini çok düşünüyordu. Hemen koşup çizelgeyi işaretliyor “Oooo hiç bulutlu gün yok!” diyordu, bizde sarilip tebrik ediyorduk; fakat bu hafta hiç önemsemiyor. Acaba psikolojik mi bu durumu?

Cevap 116

Gece yatak ıslatma sorununun çözümünde, motivasyon çok önemlidir. Çocuğunuzun tedavisi kısmen etkili olmuş ve kendisi üzerine düşüp dikkat ettiğinde geceleri kuru kalabiliyor gibi görünüyor. Gece birden fazla alt ıslatma olduğu zaman gündüz sıkışma, sık tuvalete gitme veya gündüz sıkışma ile idrar kaçırma olup olmadığını dikkatlice gözden geçirmek gerekir. Bu tür gündüze ait bir şikayet varsa sadece gece kullanılan tedavi ile cevap almak mümkün olmayabilir. Eğer gündüz herşey tamamen normalse akşam sıvı kısıtlama yapılıp yapılmadığına dikkat etmek, akşam kullandığı ilacın dozunu arttırmak veya alarm tedavisi kullanmak düşünülebilir. Tedavinin çocuk ürolojisi uzmanı tarafından planlanması doğru olur.

 


Soru 115

Merhabalar, benim de bir sorum olacaktı. İsmimi yayınlamazsanız sevinirim. Benim 3,5 yaşında bir oğlum var. Akşamları yatarken çok üşümediği takdirde geceleri işeme derdimiz yok; fakat gündüzleri idrarını tuvalete, kakasını ise ısrarla beze yapıyor. “Neden?” dediğimde tiskindiğini söylüyor. Ne yapmam lazım? Cevap için şimdiden teşekkürler.

Cevap 115

Çocuklarda çiş ve kaka kontrolünün gerçekleşmesi aşamasında bu tür davranışlar olabiliyor. Sabırla çocuğunuzu tuvalete kaka yapması için oyunla, asla cezalandırmadan ikna etmeye çalışmanız gerekli. Yemek yedikten sonra refleks olarak bağırsaklar çalışır ve kaka yapma hissi ortaya çıkar. Çocuğunuzu yemekten 15-20 dakika sonra oturağa veya tuvalete oturtup oyalarsanız kakasını yapacaktır. Birkaç kez normal şekilde kaka yapınca da korkusu ortadan kalkacaktır. Klozeti küçültüp çocuklara uygun hale getirmek için kullanılan adaptörleri, çocuk eşyaları satan mağazalardan bulabilirsiniz. Kimi zaman çocuklar, erişkinlerin kullandığı tuvaletlere oturduğunda düşmekten korkarlar. Bu adaptörleri kullanarak çocuğunuzun normal tuvalette de rahat etmesini sağlayabilirsiniz. Eğer çocuğunuzun kabızlık sorunu var, kakası sert ve kalın çıkıyorsa ağrı hissi olacağı için kakasını erteleyebilir. Kabızlıktan şüphelenirseniz çocuk doktorunuza başvurmanız doğru olur.


Soru 114

Kız kardeşim 18 yaşında, hala alt ıslatma sorunu var. Doğuştan idrar torbası yırtık dediler, ameliyat oldu. 13 yaşında geçer dediler; ama hala geçmedi. Üniversiteyi kazandı İzmir’de. Gidecek okuluna; ama düşünüyor ne yapacağım diye. İlaç da kullanıyor, doktor kontrolleri de devam ediyor. Geçer diyorlar, geçmedi tam olarak. Lütfen doktorunuz yardımcı olabilir mi?

Cevap 114

Kız kardeşinizin idrar kaçırma problemi geçirmiş olduğu ameliyat göz önünde bulundurulunca sadece gece yatak ıslatma sorununa benzemiyor. Kullandığı ilacın ne olduğunu bilmiyorum; ama ilaca rağmen şikayeti devam ediyorsa ya tedavi tam olarak sorununun çözümü için yeterli değildir ya da sorun tedaviye dirençli bir rahatsızlıktır. Her 2 halde de en uygun çözüm kardeşinizin çocuk ürolojisi yapılanması bulunan bir üroloji bölümünde etraflıca incelenip tedavisinin düzenlenmesi olur.


Soru 113

Benim üç buçuk yaşında bir oğlum var. Oğlumu tuvalete alıştırdıktan kısa bir zaman sonra sadece gündüzleri olmak koşulu ile altına kaçırma yapmakta. Bu sorunu nasıl aşacağımızı bilemiyoruz. Bazen çişini yaptıktan sonra çişim var diyor ve tuvalete götürüyorum, orada da az da olsa yapıyor sonra tekrar altına kaçırıyor. Gece kaçırması kesinlikle yoktur. Nasıl bir yol izleyeceğimizin bilgisini verirseniz sevinirim.

Cevap 113

Çocuklarda çiş kontrolünün tamamlanması 4 yaş bitimine kadar sürebilir. Çocuğunuzun gündüzleri çiş kaçırma kazalarının olması anormal değil. Bu dönemde gündüzleri çocuğunuzu 2-2,5 saat arayla tuvalete göndermek yapabileceğiniz tek şey. Bu düzeni oyunla veya çocuğunuzu ikna ederek yapmalısınız, asla baskı uygulayarak değil.


Soru 112

20.01.2011 doğumlu oğlum var, geceleri tuvaletini ara ara kaçırıyor. Gündüz hiçbir problem yaşamıyoruz. Herhangi bir doktora gitmedik. Gitmeli miyiz acaba?

Cevap 112

Anladığım kadarıyla çocuğunuz altını her gece ıslatmıyor. Bu aşamada doktora başvurmanız şart değil. Beş yaşında yatak ıslatma sorunu olan ama her gece yatağı ıslatmayan çocuklarda sorunun kendiliğinden geçme olasılığı yüksektir. Çocuğunuzun aldığı sıvıları gece yatmadan 1,5-2 saat öncesinden kısıtlayıp yatağa giderken mutlaka çişini yaptırmanız yatak ıslatmanın kaybolmasını kolaylaştırabilir. Bu şekilde önümüzdeki aylarda sorununuzun geçeceğini düşünüyorum. Eğer önümüzdeki bir yıl içerisinde yatak ıslatma kaybolmazsa doktora başvurmanız doğru olur.


Soru 111

Merhaba hocam, benim 9 ve 6 yaşlarında 2 oğlum var. Gece sorunumuz var. Çocuk ürolojisine gittik, bir sorun olmadığını söylediler, alarm denedik; fakat çözüm alamadım. İlaç kullanmakta tedirginim, kısırlık yapıyor diye duydum. Doğruluk payı var mıdır? Hangi ilacı kullanmak gerekir?

Cevap 111

Gece yatak ıslatma sorunu için kullanılan ilaçların kısırlık yapma gibi bir yan etkisi yok. Böyle bir yan etki olsa o ilacın kullanılması zaten mümkün olmazdı. İçiniz rahat olsun. İlaç seçimi ve kullanma dozu ile şeklinin belirlenmesi için bir çocuk ürolojisi veya çocuk nefrolojisi bölümüne başvurmalısınız.


Soru 110

Benim oğlum 10 yaşında ve hala yatağını ıslatıyor. Defalarca doktora gittim ama bir sonuç alamadım. Ne yapmalıyım?

Cevap 110

Çocuğunuzun yatak ıslatma sorunu ile ilgili ne tür tedaviler verildiğini ve bu tedavilere alınan cevabı tam olarak bilmeden size yol göstermem mümkün değil. Daha önceki sorulara verdiğim cevaplarda gece yatak ıslatma sorununda kullanılan temel tedavi yöntemlerinden söz etmiştim. Bunlar ilaç ve alarm tedavisi olarak sıralanabilir. Ayrıca sorunun sadece geceye ait olduğunun netleştirilmesi de önemli. Bence konu ile ilgili yeterli deneyime sahip bir çocuk ürolojisi veya çocuk nefrolojisi bölümüne başvurmanız doğru olur.


Soru 109

Oğlum 3 yaşında, gece çişe kaldırmazsam altını ıslatıyor ve gece boyu 3 ya da 4 kez kaldırmak zorundayım, bu normal mi?

Cevap 109

Üç yaşındaki bir çocuğun yapabileceğinden fazlasını istiyorsunuz. Çocuklarda çiş kontrolü dört yaş bitimine kadar sürebilir. Çocuğunuzu gece kaldırdığınızda çok büyük olasılıkla kendisinden ne istendiğinin farkında olmayacaktır. Çünkü çocuğun geceleri kuru kalmaya başlayabilmesi için hem gece kuru kalmanın gerekliliğini anlayacak zihinsel gelişime ulaşması hem de merkezi sinir sisteminin mesanenin çalışmasını kontrol etme açısından bu gelişmeye ayak uyduracak olgunluğa gelmesi gereklidir. Üç yaş bu gelişmenin tamamlanabilmesi için erkendir. Sabırla çocuğunuzun büyümesini beklemeniz doğru olur.


Soru 108

Biri 10 yaşında kız, diğeri 4 yaşında erkek iki çocuğum var. Kızım 4,5 yaşnda geçirdiği zatürre sonrasında yatak ıslatmalarına başladı. Nefroloji doktoruna götürdüğümüzde daha küçük olduğunu, ilaç vermek istemediğini söyledi. Geceleri eğer çişe kaldırmazsak muhakkak her gece yatağını ıslatıyor. Bazen kaldırmamıza rağmen ıslatıyor. Bu durum onu da çok rahatsız ediyor. Arkadaşları yatılı geldiğinde stres oluyor. İlk önceliğim kızım için çözüm bulmak. Oğluma gelince 2,5 yaşında, gece gündüz bezi bıraktık. Ancak 3,5 yaşından sonra gece ıslatmaları başladı. Normalde uyanır beni kaldırır tuvalete giderdik. Şimdi gecede 2 sefer yapabiliyor, tuvalete kaldırdığımızda inatlaşıp ağlayıp yapmıyor. Her iki çocuğum için de desteğinizi ve yönlendirmenizi rica ederim. Şimdiden çok teşekkürler.

Cevap 108

On yaşındaki kızınız için tedavinin başlanması gerekli. Daha önce tedavi görüp görmediğini bilmiyorum. Eğer görmediyse öncelikle gece yatmadan önce sıvı kısıtlamasıyla başlayıp ilaç veya alarm tedavisi başlamak gerekir. Oğlunuza gelince alt ıslatmanın sonradan başlaması gündüz çiş yapma ile ilgili anormallik olup olmadığının araştırılmasını gerekli hale getiriyor. Yaşı henüz küçük olduğu için gündüz çiş yapma ile ilgili ciddi bir sorun saptanmazsa sadece gece sıvı kısıtlama ile başlamak önümüzdeki bir yıl içerisinde durumda değişiklik olmazsa yine ilaç veya alarm tedavisini düşünmek gerekir. Tedavinin sürdürülmesi için bir çocuk ürolojisi veya çocuk nefrolojisi birimine başvurmanızı öneririm.


Soru 107

2007 doğumlu oğlum haftanın beş günü neredeyse altını ıslatıyor. Doktora götürdüm bir rahatsızlık çıkmadı. Nasıl başa çıkacağımızı bilemiyoruz.

Cevap 107

Oğlunuzu doktora götürdüğünüzde nasıl bir rahatsızlığın çıkmadığını anlayamadım. Rahatsızlığı siz tarif ediyorsunuz zaten: çocuğunuz 9 yaşına gelmiş ve gece yatak ıslatıyor. Bu yeteri kadar rahatsızlık verici bir durum ve tedavi gerektirir. Gece yatak ıslatma sorunu ile çocuk ürolojisi ve çocuk nefrolojisi bölümleri ilgilenir. Bu birimlere başvurarak tedavi alabilirsiniz.


Soru 106

Merhabalar hocam, hastalığımı araştırırken bu konu üzerine yapılan sitenizi gördüm ve bu benim çok hoşuma gitti. Ben 13 yaşındayım ve artık gerçekten utanmaya başladım, kimsede kalamıyorum, kimseye gidemiyorum. Bu bana genetik olarak geçen bir hastalık. Bunun üzerine hep tablet ve alarm önermişsiniz. Yok mudur başka bir seçeneği veya tablet kullansam herhangi bir yan etkisi olur mu? İyi günler.

Cevap 106

İlaç veya alarm tedavisini kullandınız ve sorununuza çare olmadıysa başka tedavi seçeneklerinin olup olmadığını araştırmak gerekir. Eğer kullanmadıysanız gece yatak ıslatma sorununun ana tedavi yöntemleri olan bu iki tedavi yönteminden biriyle başlamak gerekir. İlaç tedavisinin tek yan etkisi çok sıvı alınıp kullanıldığında vücutta su birikmesi olur ki zaten gece yatmadan önce sıvı almayı kısıtlamanız gerekeceği için bu sorunla karşılaşmazsınız. İlacın bilinen başka bir yan etkisi yok.


Soru 105

Doktor bey, 30 yaşındayım. 15 yaşıma kadar geceleri altıma kaçırma problemi yaşadım. 15 yıldır 2 senede 1 defa gibi bir ortalama ile rüyamda tuvalet yaparken görüyorum kendimi. Birden uyanıyorum. Gerçekten kendimi yatağı ıslatırken buluyorum. Tedavisi mümkün müdür? Hangi branş doktora başvurmalıyım?

Cevap 105

Sorununuz bu kadar seyrek ortaya çıkıyorsa sürekli ilaç kullanma veya alarm tedavisi gibi klasik yöntemlerin kullanılması gerçekçi olmaz. Nadir olan bu gecelerin özelliği olup olmadığını izleyebilirseniz önlem almak mümkün olabilir. Çok sıvı alıp yatınca oluyorsa sıvıyı azaltmak veya gece bir kez kalkmak yararlı olabilir. Eğer yabancı bir yerde gecelediğinizde bu nedenle çok sıkıntı yaşıyor uyuma zorluğu çekiyorsanız veya ıslatma problemi daha çok yorgun olduğunuzda ortaya çıkıyorsa o gecelerde ilaç kullanmak çare olabilir.


Soru 104

Merhaba, ben 19 yaşındayım. Küçüklüğümden beri altıma ıslatma problemim var. Abimde de vardı fakat onunki kısa sürdü, o çocukken atlattı. Benim hala devam ediyor, artık dayanamıyorum. Utanıyorum küçüklüğümden beri. Şu an nişanlıyım ve bir sene sonra evleneceğim. Nişanlıma hiçbir şekilde bir şey söylemedim. Defalarca söylemeyi düşündüm ama olmadı. Daha önce küçükken doktora danıştım ama işe yaramadı ve zorla gitmiştim zaten. Doktora utanmaktan gidemedim bir daha. Lütfen yardımcı olun. Ne yapmalıyım?

Cevap 104

Her şeyden önce gece yatak ıslatmanın tedavisi mümkün olan bir rahatsızlık olduğunu bilmek gerekir. Tedavi alabilmek için de doktora başvurmak gerekir. Doktordan utanma olmamalı. Başka şekilde sorununuza çözüm bulamazsınız. Gece yatak ıslatma sorununun temel tedavi yöntemleri ilaç tedavisi ve alarm tedavisidir. Başvurduğunuz doktor durumunuza göre bu iki tedaviden birini veya başka tedavi şekillerini uygulayacaktır. Konu ile ilgili hekimler çocuk ürolojisi veya çocuk nefrolojisi uzmanlarıdır. Yaşınız dolayısıyla başvurabileceğiniz en uygun tedavi kurumları çocuk ürolojisi birimi olan üroloji bölümleridir.


Soru 103

Merhaba, ben 22 yaşında bir bayanım. Küçük yaşlardan beri gece yatağı ıslatma alışkanlığım var. Bunun için şimdiye kadar aldığım destek geçen yıl gittiğim bir ruh ve sinir hastalıkları doktoru oldu; çünkü kuzenimin de yatak ıslatma alışkanlığı vardı. Ayrıca birkaç sorunu daha vardı ve doktor kuzenime .… haplarından vermişti. Onun tedavisi 5 ayda falan sonuçlandı, şu anda bu alışkanlıktan kurtuldu. Ben gittiğimde de aynı ilacı verdi bana ama bende aynı etkiyi yaratmadı çünkü ilacı kullanırken devam etti yatak ıslatmalarım. Ben toplamda 2 ay kullanmışımdır bu ilacı. Şimdi ne yapmam konusunda hiçbir fikrim yok, geçer diye diye bu yaşa kadar geldim ve çok utanıyorum.

Cevap 103

Tedaviye başlamadan önce gece yatak ıslatma yani enürezis noktürna tanısının net olarak konulması gerekir. Kullandığınız ilaç dışında ilaç seçeneği olduğu gibi ilacınızın dozunu ayarlamak da düşünülebilir. İlaç tedavisi dışında enürezis alarmı uygulamak da mümkün. Bu tedavilerin başlanıp takip edilebilmesi için konu ile ilgili bir hekimin yardımını almalısınız. Konu ile ilgili hekimler çocuk ürolojisi veya çocuk nefrolojisi uzmanlarıdır. Yaşınız dolayısıyla başvurabileceğiniz en uygun tedavi kurumları çocuk ürolojisi birimi olan üroloji bölümleridir.


Soru 102

Merhaba hocam, ismim Gülten, 1969 doğumluyum. Ben bu sorunu çocukluğumda yaşadım, inanın çok zor bir durum. Ergenlik çağına geldiğimde gün aşırı yapmaya başladım. Şimdi kocaman kadınım, ayda 3 veya 4 kez yapıyorum haberim olmadan ve psikolojik olarak inanılmaz derecede çöküntü içindeyim. Doktora gitmeye utanıyorum, ne yapmam lazım? Tavsiye edeceğiniz bir ilaç var mıdır? Teşekkürler.

Cevap 102

Gece yatak ıslatma sorununun tedavisi için ilaç kullanmak mümkün. İlaç veya başka tedavi seçeneklerinin doktor kontrolünde seçilmesi ve tedavinin takibinin yine konunun uzmanı tarafından yapılması gerekir. Konu ile ilgili hekimler çocuk ürolojisi veya çocuk nefrolojisi uzmanlarıdır. Yaşınız dolayısıyla başvurabileceğiniz en uygun tedavi kurumları çocuk ürolojisi birimi olan üroloji bölümleridir. Sorununuzu doktorla paylaşmaya çekinmeyin.


Soru 101

Merhaba, 2008 Şubat doğumlu yani 7 yaşını bitirmiş kızım hala ben uyandırmaz ve tuvalete götürmezsem yatağını ıslatıyor. Uykusu inanılmaz ağır ama bu artık ailece hepimizin psikolojisini bozdu. Ne yapmam gerekiyor? Sevgiler.

Cevap 101

Kızınızın yaşı tedavi başlanması için uygun. Başlangıçta akşam saatlerinde tuzlu yiyecekler almasını durdurarak ve yatmadan 1,5-2 saat öncesinden su, meyve suyu, süt gibi içecekler ile kavun, karpuz gibi sulu meyveleri keserek başlayabilirsiniz. Yatmadan önce mutlaka tuvalete gidip çişini yapmalı. Bu önlemlerle geceleri kuru kalamazsa ilaç veya alarm tedavisi başlamak düşünülür. Bu durumda tedavi seçimi için bir çocuk ürolojisi veya çocuk nefrolojisi uzmanı ile görüşmeniz uygun olur.


Soru 100

Merhaba, 12 yaşında oğlum yaklaşık 6 aydır, haftada ya da 10 günde 1 geceleri altına kaçırıyor, tamamen ıslatmıyor, sadece kaçırıyor. Daha önce bu tip bir sorun hiç yaşamadık. Yardımcı olursanız sevinirim. Nasıl bir yol izlemeliyim?

Cevap 100

Tamamen kuru geçen yıllardan sonra gece altını ıslatmanın başlaması sık rastlanan bir durum değil. Gündüz çiş yapma alışkanlıklarında değişiklik olup olmadığının araştırılması doğru olur. Sonradan idrar kontrolünün bozulması ile ilgili bir sorun saptanmazsa gece yatak ıslatmanın klasik tedavileri ile devam edilmesi gerekir. Bir çocuk ürolojisi uzmanı veya çocuk nefrolojisi uzmanı ile görüşmeniz doğru olur.


Soru 99

Merhaba 3,5 yaşında oğlum var. Geçen yaz tuvalet eğitimine başladık. Çişini birkaç günde öğrendi. Kakasını tuvalete yapmadı. Bir kez alıştırma külotuna, bir kez de banyoya yaptı. Benim kakasını temizlerken öğürdüğümü gördü. Ben sorun olmadığını söyledim. O dönem hamilelikten dolayı sık sık kusmalarıma şahit olduğu için bu öğürme olayını çok ciddiye aldığını düşünmedim. O günden sonra 4 gün kakasını tuttu. Resmen sancı krizi geçirdi. Karnını tırmalamaya başladı ve kustu birkaç kez. Yapmak istese de yapamadı. Neyse ki acile giderek ilaçlarla çözdük sorunu. Ancak o günden bu yana 4 defa denedim bezi bıraktırmayı. Çiş konusunda sıkıntı yok. Kakaya gelince bezini bağlatıyor. İkna eder de bez bağlamamamıza razı olursa yine tutuyor ve ilaç vererek normale dönüyor. Artık bez bağlanmasından kendi de utanıyor. Bu sorunu nasıl aşabiliriz? Pedagoga gitmemizi önerir misiniz? Teşekkür ederim.

Cevap 99

Tuvalet eğitimine aceleci olmamak gerekir. Çocuklar kaka kontrolünü daha geç sağlayabilirler. Tuvalet eğitiminde ısrarcı ve baskıcı davranmak normal süreci çok olumsuz etkileyebilir. Üç buçuk yaş henüz tuvalet eğitimi için erken sayılır. Dört yaşını bitiren bir çocuğun gündüz ve gece çiş ile kaka kontrolünü tamamlaması beklenir. Sizin henüz bu aşamaya gelmek için zamanınız var. Yemek yedikten sonra refleks olarak kaka yapma hissi ortaya çıkar. Bu özelliği kullanabilirsiniz. Asla baskı yapmadan yemeklerden 15-20 dakika sonra çocuğunuzu tuvalete veya oturağa oturtur ve oyunla oyalayabilirseniz olması gereken şekilde kakasını yapmasını sağlayabilirsiniz. Bu davranışını desteklemek için teşvik eder ve doğru yaptığını vurgularsanız bir süre içerisinde doğru davranış kalıbını yerleştirmeniz mümkün olur. Bu alıştırmalarda sabırlı olmanızı ve baskı uygulamamanızı tekrar vurgulamak isterim.


Soru 98

Hocam ben 31 yaşındayım. Çocukluktan beri geceleri altıma kaçırıyorum. Lisede iken defalarca doktora gittim. Bir sürü röntgen çekildi. IVp, idrar yaparken film çekimi mesane sıvı kapasite testi vs. her şey normal çıktı. Sadece belinde açıklık var, bunun için de beyin cerrahına git dediler, sonuç yok. 2 çocuğum var. İlk çocuğuma hamileyken aşırı şekilde olmuştu, bazen gecede 2 kere ve aşırı çok oluyordu. 2. çocuğuma hamileyken 5. aydan itibaren olmamaya başladı. 1 sene falan 2-3 ayda 1 bazen 6 ayda 1 oldu. Sevinmiştim geçti diye ama şimdi çocuk 16 aylık ve tekrar olmaya başladı. Haftada 1 bazen ayda 3 kez. Psikolojik açıdan çok yıpranmış durumdayım. Ne yapmalıyım? Hangi doktora gitmeliyim? Hipnozla falan tedavi diyorlar ama o da çok pahalı.

Cevap 98

Gece yatak ıslatma sorununuzun tedavisine klasik yöntemlerle başlamak doğru olur. Her şeyden önce bu kadar ileri yaşlara uzanan şikayetin gece yatak ıslatma sorunu ile sınırlı olduğunu kesinleştirmek için bir uzmanla görüşmeniz gerekir. Enürezis noktürnadan emin olduktan sonra klasik tedavi yöntemleri başlamanın doğru olduğunu düşünüyorum. Hipnoz tedavisi gibi yöntemlerin ne derecede yarar sağladığı bilimsel açıdan henüz netleştirilmiş değil. Başvurabileceğiniz en uygun tedavi kurumları çocuk ürolojisi birimi olan üroloji bölümleridir.


Soru 97

Merhabalar. Ben 21 yaşındayım, üniversite öğrencisiyim ve hala enürezis noktürna sorunu yaşıyorum. Abimde, kuzenlerimde vardı bu rahatsızlık ama onlarınki geçti. Benim hâlâ geçmedi. İstanbul’daki bir doktora göründüm ve bir ilaç kullandım. Gece sorunum azaldı ama tam geçmedi. Son üç aydır yine arttı. Üstelik idrarımı sadece sıkışınca hissediyorum. Böbreklerimde bir sorun yok. Ne yapabilirim bana yardımcı olur musunuz?

Cevap 97

“İdrarımı sadece sıkışınca hissediyorum” ifadeniz, gündüz de idrar yapma ile ilgili sorun olma olasılığını akla getiriyor. Eğer öyle ise değişik tedavi yaklaşımları olabilir. Sadece gece yatak ıslatma sorunu varsa ve kullandığınız ilaç sorununuzun çözümünde yetersiz kalıyorsa başka ilaç kullanmak veya alarm tedavisini düşünmek gerekir. Tedavinizi mutlaka konu ile ilgili deneyimi olan bir merkezle mümkünse çocuk ürolojisi yapılanması olan bir üroloji merkezi ile sürdürmelisiniz.


Soru 96

Merhaba. 10 yaşında bir oğlum var. Geceleri alt ıslatma problemi var. Alarm sistemini öngörülen süre boyunca kullandık ama işe yaramadı. Ne yapabiliriz?

Cevap 96

Çocuğunuz alarm tedavisinden yarar görmedi ise ilaç denenebilir. Alarm tedavisi için yeterli süre kullandığınızı söylemişsiniz ama ne şekilde kulandığınızı belirtmemişsiniz. Alarm tedavisinde çaldığı zaman çocuğunuzu tamamen uyandırmak önemlidir. Çocuğun gözünü tamamen açmadan tuvalete yardımla götürülüp çişini yapması yeterli değildir. Alarm çalınca çocuğunuzu kendisine sorulan sorulara cevap verebilecek kadar uyanmasını sağlamanız, sonrasında ıslanan çamaşırları değiştirip alarmı tekrar kurarak yatırmalısınız. Bu şekilde geçen 8 haftalık süre sonunda cevap alınmamışsa alarm tedavisi işe yaramadı denilebilir.


Soru 95

21 yaşında genç bir kızım. 1 yaşındayken bezi bırakmışım ve o zamandan beri bazen her gece bazen 2 gecede bir yatağımı ıslatıyorum ama çoğunlukla her gece oluyor. Doktora gittiğimde çoğunlukla idrar yolu iltihaplanması dediler, ilaç verdiler fakat bir etkisini göremedim. Bu sıkıntım yüzünden hayatımı yarım ve anneme bağlı yaşamak zorunda kalıyorum. Lütfen bana bir çare gösterin.

Cevap 95

Gece yatak ıslatmanın ilaçla ve alarm yöntemiyle tedavisi mümkündür. Bazen bu yöntemlerin bir arada kullanılması veya farklı ilaçların tedaviye eklenmesi söz konusu olabilir. Her şeyden önce durumunuzun tam olarak anlaşılması, sorunun sadece gece yatak ıslatma olduğunun ortaya konulması gerekir. Tedavinizin mutlaka konu ile ilgili deneyimi olan bir merkezle mümkünse çocuk ürolojisi yapılanması olan bir üroloji merkezinde planlanıp sürdürülmesi gerekir.


Soru 94

Sayın hocam, kızım 5 yaşında. 2 yaşından beri altını gündüz ve gece ıslatmazdı; fakat 3 aydır 2 ila 3 gecede bir, gündüzleri ise çok sık idrar kaçırıyor. Külotu sürekli ıslak oluyor. Kızımın psikolojik hiçbir sıkıntısı yok; fakat 3-4 sefer tekrarlayan idrar yolu iltihabı oldu.

Cevap 94

Kızınızda idrar kesesinin çalışma bozukluğuna ait belirtiler var. Artmış mesane aktivitesi adı verilen idrar kesesi çalışma bozukluğunda sık idrara çıkma, aniden sıkışma ve tuvalete yetişemeden altını ıslatma gibi belirtiler olur. Mesane çalışma bozukluklarında idrar yolu iltihabı sıklığı artmıştır. Tedavinizin düzenlenmesi için bir çocuk ürolojisi veya çocuk nefrolojisi merkezine başvurmanız doğru olur.


Soru 93

Merhaba hocam. Ben çocukluk dönemimden beri altımı ıslatıyorum. Şimdi 17 yaşımdayım. Küçüklüğümde çok sorunlar yaşadım. Şimdi nişanlıyım, nişanlımdan uzun süre gizledim ve sonra söylemek zorunda kaldım, anlayışla karşıladı; fakat çok utanıyorum. Ona karşı ne yapmalıyım, hangi bölüme gitmeliyim?

Cevap 93

Yatak ıslatma sorununun çözümü mümkündür. Tedavi için ilaç veya alarm seçenekleri vardır. Konu ile ilgili hekimler çocuk ürolojisi uzmanları ve çocuk nefrolojisi uzmanlarıdır.


Soru 92

Merhaba ben 17 yaşındayım. 1 haftadır gribim, hastayım, geniz alerjim var. 3 gün önce altıma kaçırmıştım, bugün yine kaçırmışım. Annem kafana bir şey mi takıyorsun deyip duruyor ama taktığım bir şey yok. Hastalıktan mıdır acaba bu altıma kaçırmak? Çünkü ben 1-2 senedir hiç altıma yapmıyordum.

Cevap 92

Grip gibi vücuttaki tüm organ sistemlerini etkileyen bir rahatsızlık dengede olan gece altını ıslatma sorununun yeniden ortaya çıkmasına neden olmuş olabilir. Gripte sıvı alma düzeninin değişmesi, kullanılan ilaçlar, uyku düzeninin farklı hale gelmesi gece yatak ıslatmayı meydana getirmiş olabilir. Bir iki hafta gece sıvı almayı kısıtlayarak bekleyin; sorununuz sürerse doktora başvurabilirsiniz.


Soru 91

Ben 20 yaşında bir genç kızım. Çocukluğumdan beri geceleri altıma kaçırıyorum; fakat daha önceden ailem doktora götürmemiş. Ben rahatsız olduktan sonra gittim ve alarm sistemini kullandım; fakat sonuç alamadım. Ne yapacağımı şaşırdım. Bazen 1 hafta hiç olmuyor; fakat bu aralar her gece bu sorunla karşılaşıyorum. Yardımcı olursanız sevinirim.

Cevap 91

Alarm tedavisi kısa sürede etkili olmayabilir. Alarmı kullanırken siz alarmı duymuyorsanız evde alarmı duyan bir kişinin sizi kaldırması, tamamen uyanmanızı sağlaması ve kalan idrarı yapabilmeniz için sizi tuvalete götürmesi gereklidir. Daha sonra alarm yeniden kurularak yatmanız gerekir. Bu şekildeki uygulamanın işe yaramadığını söyleyebilmek için 8 hafta yani 2 ay uygulama gerekir. Bu şekilde uygulamaya rağmen cevap alamazsanız ikinci seçenek ilaç tedavisi olabilir. Tedavinizi bir çocuk ürolojisi uzmanıyla planlamanızı öneririm.


Soru 90

Hocam 17 yaşındayım. 4-5 ayda bir kere altımı ıslatıyorum. Bunun sebebi ne olabilir? Bir hastalık mıdır?

Cevap 90

Gece alt ıslatma sorununuz çok sık değil. Büyük olasılıkla küçük yaşlarda bu sorununuz daha sık ortaya çıkıyordu ve zaman içerisinde düzelmeyle bu noktaya geldi. Akşamları tuzlu yiyecekler ve idrar arttırıcı etkisi olan kafein veya gazlı içeceklerden (kahve, çay, enerji içecekleri, soğuk çay, kola gibi içeceklerden) uzak durmak, yatmadan önceki 2 saat boyunca sıvı ve sulu yiyecekler tüketmemek, yatağa gitmeden mutlaka tuvalete gitmek ilk alabileceğiniz önlemler. Bunlar yeterli olmazsa ve bazı geceler sizin için daha büyük endişe kaynağı oluyorsa (başka bir evde kalma, tatile çıkma gibi) sadece bu gecelerde ilaç kullanmak düşünülebilir.


Soru 89

Ben 21 yaşındayım. Yaklaşık 5 aydır altımı ıslatıyorum. Geceleri oluyor, genelde hergün ama bazen 1 hafta ıslatmadığım da oluyor. Gündüzleri uyuduğumda da oluyor arada. 1,5-2 ay sonra askere gideceğim, hastaneye gitmek istemiyorum. Ne yapacağımı şaşırdım. Yardımcı olur musunuz?

Cevap 89

Yirmi bir yaş gibi geç bir dönemde yeni başlayan bir gece yatak ıslatma sık görülen bir durum değil. Bence konunun uzmanı bir doktorun ayrıntılı incelemesi gerekir. Eğer yeni başlamış bir sorun değil eksiden beri var olan ama askerlik nedeniyle gündeme gelmiş veya bir süreliğine ortadan kaybolmasına ragmen tekrarlamış bir durumsa hızlı cevap almanın en kısa yolu ilaç tedavisini denemek olur. Bu tedaviyi de bir uzmanla şekilendirmeniz gerekir.


Soru 88

Merhaba doktor bey, ben 18 yaşında 1.86 boyunda 95 kilodayım. Geceleri altıma kaçırıyorum, çok sık oluyor ama arada bir de kaçırmıyorum. Uyurken hiç hissetmiyorum işediğimi bu yüzden hiçbir yere gidemiyorum. Lütfen bana bir çözüm ilaç söyleyin, çok utanıyorum artık.

Cevap 88

Herşeyden önce rahatsızlığınızın gece yatak ıslatma ile sınırlı yani tanının gece yatak ıslatma anlamına gelen enürezis noktürna olduğunu kesinleştirdikten sonra tedavinin ele alınması gerekir. Bugüne kadar herhangi bir tedavi almadıysanız alarm tedavisi ve ilaç tedavisi ilk başvurulacak tedavilerdir. Zaman geçirmeden bir çocuk ürolojisi uzmanına başvurmanızı öneririm.


Soru 87

Hocam 21 yaşındayım, üniversite okuyorum ve yurtta kalıyorum. Çocukluğumda altıma kaçırıyordum, doktara gitmiştik ve alarm tedavisi önermişti, uygulamadık ama sonra da kendiliğinden düzeldi. Altıma kaçırmıyordum ama ara ara yılda 2 ya da 3 kez altıma kaçırıyorum. Ben bu durumu ağır uykuma veriyorum ve geceleri az sıvı tüketirsem de sorun olmuyor ama yatak ıslatma hastası mıyım? Ne önerirsiniz?

Cevap 87

Gece yatak ıslatma zaman içerisinde kendiliğinden düzelebilmektedir. Sizde de bu şekilde bir gelişme olmuş. Bununla birlikte seyrek de olsa tekrarlama olduğu anlaşılıyor. Seyrek ortaya çıktığı için alarm tedavisi size çok uygun olmayabilir. Gece sıvı kısıtlama yeterli olacak gibi görünüyor. Yine de sizi endişelendiren arkadaşın evinde kalma, seyahate çıkma, yurt odasını paylaşma gibi özel durumlarda kendinizi güvende hissetmek amacıyla sadece o geceler için ilaç tedavisi kullanmanız yararlı olabilir.


Soru 86

Merhaba, kardeşim 4-5 sene önce gece altını ıslatıyordu. Bir süre sonra geçti. Şu an 17 yaşında ve tekrar yapmaya başladı. Araştırdığıma göre üroloji ya da nefrolojiye gitmemiz gerekiyor. Önce hangi bölüme gitmeliyiz? Ayrıca çocuk bölümüne mi gitmeliyiz? Çok teşekkürler.

Cevap 86

Gitmeniz gereken bölümler sırasıyla çocuk ürolojisi veya çocuk nefrolojisidir.


Soru 85

Orhan bey, çocuğum 13 yaşına geldi ama hala gece yatağını ıslatıyor. Doktora gittik ama çözüm olmadı. Lütfen yardımcı olun.

Cevap 85

Gece yatak ıslatması için doktora gittiğinizi anlıyorum ama ne tür tedavi aldığınızı ve tedaviye nasıl cevap alındığını bilmiyorum. Muayeneniz yapılıp tanı kesinleştirildikten sonra gece yatak ıslatmanın temel tedavilerinden biriyle, yani ilaç tedavisi veya alarm tedavisiyle işe başlamak gerekir.


Soru 84

Hocam ben 15 yaşındayım. Hala altıma kaçırıyorum. Bunu engellemek için bitkisel bir yol yok mudur?

Cevap 84

Gece yatak ıslatmanın tedavisinde bilimsel olarak etkisi kanıtlanmış ve reçete edilen bitkisel preparatlar kullanımda bulunmamaktadır.


Soru 83

Merhabalar hocam, 2 erkek oğlum var. Küçüğü bezi bıraktıktan sonra gece yatağa işemeyi bıraktı. Büyük oğlum 6-7 aydır bezli bezsiz işemeyi bırakmıştı, 10 gündür tekrar başladı. Sadece uyurken işiyor ve işerken rahatsız oluyor. Biz uyanıksak kıvranışlarından işediğini fark edebiliyoruz. 6 yaşına giriyor. Gece çişe kaldırıyorum ama çok azcık işiyor. Akşam 6’dan itibaren de sıvı hiçbir şey içirmemeye dikkat etmemize rağmen sabah uyandığımızda büyük oğlumuzun neredeyse 2 su bardağı miktarında işediğini fark edebiliyoruz. Sizce nasıl bir yol izlemeliyiz? Sebepleri ve çözümleri hakkında bize bilgi verebilirseniz çok memnun oluruz.

Cevap 83

Gece yatak ıslatmanın altında yatan nedenlerden biri gece üretilen idrar miktarının normalden fazla olmasıdır. Bu çocuklarda genellikle tedaviye ilaç tedavisi ile başlamak tercih edilir. İkinci neden gece mesanenin idrar depolama kapasitesinin düşük olmasıdır. Bu çocuklarda normal miktarda idrar üretimi olsa da mesane kapasitesi küçük olduğu için uyku sırasında çiş yapma ihtiyacı doğar. Öne sürülen üçüncü neden ise gece idrar kesesinin doluluğunun algılanmasındaki bozukluktur. Bu çocuklarda uyku sırasında beyin idrar kesesinin doluluğunu algılayıp işemenin başlamasını engelleyen uyarı sistemini harekete geçirmediği için refleks olarak yatağa çiş yapma gerçekleşir. Alarm tedavisi, ilaçla beraber ilk başvurulan tedavilerdendir. Yatak ıslatma nedenin ortaya konularak tedavinin şekillendirilmesi için bir çocuk ürolojisi uzmanı veya çocuk nefrolojisi uzmanı ile görüşmeniz doğru olur.


Soru 82

Merhaba, 14 yaşındaki oğlumda gece altını ıslatma, gündüz dışkı kaçırma problemi var. Doktorumuz omurilikten cerrahi bir müdahale gerektiğini söyledi. Cerrahi müdahale şart mıdır yoksa ilaçla tedavi edilebilir mi?

Cevap 82

Omurilik ile ilgili cerrahi tedavinin düşünülebilmesi için omurilikte mesanenin çalışma bozukluğunu ortaya çıkarabilecek bir anormalliğin gösterilmiş olması gerekir. Ancak böyle bir durumda cerrahi işlem gündeme gelebilir. Bu konuda yapılacak işlemi, bu girişimin getireceği yarar ve riskleri size bir beyin cerrahisi uzmanının açıklaması gerekir.


Soru 81

Merhaba. 2,5 yaşında bir kızım var. Henüz 22 aylıkken tuvalet eğitimini tamamladık. İlk 5 ay gece çişi geldiğinde kalkıyordu. Son 3 aydır gece söylemiyor ve altını ıslatıyor. Bez de takmıyorum. Bu ıslatmalar birkaç defa gündüz de oldu. Geceleri biz kalkınca götürüyoruz, gelmiyor diyor ama yapıyor. Uyumadan önce mutlaka tuvalete götürüyoruz. Aldığı sıvıları da azaltmaya çalışıyorum ama fayda etmiyor. Bir defasında 4 gece hiç yapmadı sonra tekrar başladı. Ne yapalım, ne önerirsiniz?

Cevap 81

Kızınız çiş kontrolünü sağlama sürecinde. Tuvalet alışkanlıkları geceden sabaha erişkindeki halini almaz, ilerlemeler ve geri dönüşlerle yerine oturur. Mesanenin tam olarak kontrol edilmesi 4 yaş bitimine kadar sürebilir. Sabırlı olun. Çocuğunuzu kuru kalktığı sabahlar için, gündüz tuvalete gidip çişini yaptığı zamanlar için ödüllendirin, destekleyici olun ama asla baskıcı ve cezalandırıcı olmayın. Sabırla sürecin tamamlanmasını bekleyin. Beş yaşına bastığında düzelme olmamışsa doktor veya tedavi arayışına girebilirsiniz.


Soru 80

Merhaba 3,5 yaşında kız çocuğum günde en az 100 defa farkında olmadan çişini yapıyor. Ne yapmalıyım? Teşekkürler.

Cevap 80

Çocuğunuz henüz çiş kontrolünün sağlanması için normal sayılan süreyi yani 4 yaşını bitirmemiş. Yine de hele hele son zamanlarda ortaya çıktıysa çocuğunuzun söylediğiniz sıklıkta çiş yapması normal değil. İdrar yolu enfeksiyonu geçirip geçirmediğini bilmek gerekir. Hiç değilse bir hafta süreyle günlük içtiği sıvı miktarını, çıkardığı çiş miktarını ve sayısını kaydedip bir tam idrar analizi yaptırın ve çocuk ürolojisi uzmanı veya çocuk hekiminin görmesini sağlayın.


Soru 79

Hocam ben 13 yaşındayım ve okulda sabahçıyım. Sabah okula giderken üşüyorum ve altıma yapıyorum. Bir de gece yatmadan önce çok sıvı içtiğimde yapıyorum. Bu bir sorun mudur?

Cevap 79

On üç yaşında gece de gündüz de alt ıslatma anormal bir durumdur ve mutlaka nedeninin araştırılması gerekir. Gündüz sıkışarak alt ıslatma mesane kapasitesinin beklenenden az olduğunu düşündürüyor ki bu durum genellikle artmış mesane aktivitesi olarak adlandırılan bozukluk ile ilgilidir. Sorununuzun çözümü için çocuk ürolojisi bölümü veya uzmanına başvurmalısınız.


Soru 78

Oğlum 27.08.2009 doğumlu ve ıslatma problemimiz var. Tedavisi için nereye başvurmalıyım? Adana’da ikamet ediyorum. Ne olur yardımcı olur musunuz?

Cevap 78

Adana Tıp Fakültesi, Üroloji Anabilim Dalı’na başvurabilirsiniz.


Soru 77

Merhaba doktor bey, benim oğlum şu anda 30 aylık. 28 aylıkken sünnet oldu ve sünnetiyle birlikte çişini öğrendi. İlk bir ay gece ve gündüzleri hiçbir problemimiz olmuyordu, geceleri altını ıslatmıyordu. Sonrasında 1 ay geceleri kuru kalktıktan sonra gece altını ıslatmaya başladı. Gündüz uykusunda ve uyanıkken altını ıslatma problemimiz olmuyor; ancak gece uykusunda altını ıslatmaya başladı. Ne yapmam gerekiyor? Yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler.

Cevap 77

Çocuğunuz henüz 2,5 yaşında. Çocuklarda çiş kontrolünün sağlanması beş yaş bitimine kadar uzayabilir. Gece çiş kontrolü gündüz kontrolünden sonra gelişir. Yani çocuğunuzun gece altını ıslatması anormal bir durum değil. Biraz daha sabırla beklemek gerekli.


Soru 76

Benim iki oğlum var. Biri 10, diğeri 13 yaşında. Gece uykularında altlarına kaçırıyorlar. Ne yapabilirim?

Cevap 76

Çocuklarınızın gece yatak ıslatma sorunları mutlaka tedavi edilmeli. Yaşları tedavi için fazla fazla gelmiş durumda. Öncelikle gece aldıkları sıvıyı kısıtlama ile başlayabilirsiniz. Yatmadan 2 saat öncesinden su ve diğer sıvılarla, sulu meyveler almalarını durdurmalısınız. Bu uygulamaya rağmen sorun sürerse mutlaka doktor kontrolünde ilaç veya alarm tedavilerinden biri ile tedaviye devam etmek gerekir.


Soru 75

Hocam öncelikle iyi çalışmalar. Kardeşim şu an 9 yaşında ve 7 yaşından beri altına kaçırıyor. Geceleyin ne kadar annem veya ben lavaboya götürsek de yine altına kaçırıyor. Sabah olunca da annem soruyor: ”Oğlum seni o kadar lavaboya götürüyorum niye hala altına kaçırıyorsun?”. Kardeşim ise: ”Anne sen beni lavaboya götürüyor musun? Ben niye hatırlamıyorum?” diyor; yani kısacası kardeşimi ne kadar lavaboya götürürsek götürelim altına kaçırıyor ve götürdüğümüzü hatırlamıyor. Lütfen çabuk cevaplayın doktor bey tekrar kolay gelsin, Allah sizi sağlıklı ve zinde tutsun, hastalarınızı sağlıklı tutsun.

Cevap 75

Uykunun ağır olması ve idrar kesesinin doluluğunun uykuda algılanmaması gece yatak ıslatma sorununun nedenlerinden en sık görüleni. Teşhisin hatasız konulabilmesi ve uygun tedavinin başlanması için mutlaka konu ile ilgili bir doktora ulaşmalısınız. Çocuk ürolojisi veya çocuk nefrolojisi uzmanları sizin için en uygun doktorlar olacaktır.


Soru 74

Oğlum 23 yaşında, Ankara’nın köyünde yaşıyoruz. Bütün testler yapıldı, normal çıkıyor; ama çare bulunamadı. Hala gece kaçırıyor yardım edin lütfen çok zor durum. Evlenecek yaşa geldi; ama imkansız, gelen kız ne diyecek diye karşıyım şimdilik. Yalvarıyorum yardım edin.

Cevap 74

Oğlunuzun gece alt ıslatma sorunu çok ileri yaşlara kadar sürmüş. Bu durumda geçmiş teşhis yöntemleri ve tedavilerin tekrar gözden geçirilmesi gerekir. Daha önce gece yatak ıslatmanın ana tedavi yöntemleri uygulandı ve etkili olmadıysa ilaç dozları veya kullanım şekillerinin gözden geçirilmesi, hatta ana tedavi dışındaki yöntemlerin denenmesi gerekli olabilir. Bu nedenle tedavinin konuya hakim tecrübeli bir merkezde doktor kontrolünde yapılması doğru olur. Ankara’daki tıp fakültelerinin üroloji bölümlerine başvurmanızı öneririm.


Soru 73

Merhaba ben 24 yaşındayım. 18 yaşıma kadar yatağımı ıslattım, doktora hiç gitmedim. Çünkü babamla amcam da 20 yaşına kadar yatağa kaçırmışlar, genetik diye düşündüm. 18 yaşından sonra ayda bir kere falan oldu ama yine başladı. Geçen ayın son iki haftası sürekli yatağa kaçırdım. Şu an evliyim, haftada 4 kere yatağı ıslatıyorum. Kaynanamda görümcemde kalıyorum bazen, orda da oldu çok utandım ne yapmam lazım? Yardım edin lütfen.

Cevap 73

Yatak ıslatma sorununun ortaya çıktığı günlerde aldığınız sıvı, tuzlu yiyecekler, idrar çıkışını arttıran içecekler ile ilişki olup olmadığına dikkat ederek bazı önlemler alabilirsiniz. Akşamları tuz içeriği fazla olan yiyecekler fazla alınırsa vücutta su tutulur ve bu su gece boyu idrar olarak çıkar. Yine yatmadan önce fazla sıvı alınması gece idrar miktarının artmasına yol açar. Kafeinli içecekler de idrar miktarının artmasına ve mesanenin kolay kasılmasına yol açabilir. Akşam saatlerinde tuzlu yiyecekler almamak, kafeinli içeceklerden uzak durmak, yatmadan 2 saat öncesinden sıvı ve sulu meyveleri kesmek gece boyu kuru kalmanızı sağlayabilir. Ayrıca ev dışında geceleme gibi özel durumlarda sadece o günlerde ilaç kullanılması söz konusu olabilir. Bunun için doktor desteği almanız gerekir.


Soru 72

Merhaba hocam oğlum 7 yaşında, geceleri ara ara tuvalete de kaldırmamıza rağmen altını ıslatıyor. Sebebi ne olabilir? Yardımcı olursanız seviniriz iyi çalışmalar.

Cevap 72

Gündüzleri çiş yapma ile ilgili hiçbir sorun yoksa çocuğunuzun sorunu enürezis noktürna olarak adlandırılıyor. Nedeni çocuğun gece fazla idrar üretmesi, mesane kapasitesinin düşük olması ve uykusunda mesane doluluğunu algılamaması olabilir. Tedavi ile düzelebilecek bu sorun için başta çocuk ürolojisi veya çocuk nefrolojisi olmak üzere bir sağlık kuruluşuna başvurmanız doğru olur.


Soru 71

Merhaba hocam, öncelikle ilginizden dolayı çok teşekkür ederim. Ben 31 yaşındayım. Bu yaşa geldim, evliyim ve buna rağmen geceleri rüya çok görüyorum ve rüyada tuvalete gidip işediğimi görüyorum. Hem de son damlasına kadar, bir de zorlayarak tamamen işiyorum. Kendime geldiğimde ise yatak tamamen ıslanmış ve ben çok kötü oluyorum sonrasında. Doktora gittim, bebek ilaçlarından verdi; ama geçmedi. Bana neler önerirsiniz? Yardımlarınız için teşekkürlerimi sunuyorum.

Cevap 71

Gece yatak ıslatma için kullanılacak tedavilerin hangisi uygulandı ve ne cevap alındı bilmiyorum. Kullanılacak yöntem veya ilaçlar çocukta ve erişkinde pek farklı değil; ama ilaç kullanılırsa doz ayarlaması gerekli olur. İleri yaşlara kadar devam eden yatak ıslatma sorununda önceki tedaviler ve teşhisin gözden geçirilmesi gerekir. Bunun için bir üroloji uzmanı ile görüşmelisiniz.


Soru 70

Merhaba. İki oğlumuz var. Küçük olan 10 yaşında ve 2-3 yıldan beri altını ıslatıyor. İlginç olan; yaz aylarında özellikle yaz tatilindeyken neredeyse hiç altını ıslatmıyor. Eylül döneminde bu işlem geri dönüyor. Bunun çocuğun kendisini üşütmesi ile alakası var mıdır? Geceleri genelde saat kuruyoruz ve çişe kaldırıyoruz ve çoğu zaman işe yarıyor. Ama nadir de olsa sabah 6-7 gibi bir daha ıslatmış olabiliyor. Bize Bursa’da bu konu ile ilgili uzmanlaşmış sağlık kuruluşu veya doktorları önerirseniz çok mutlu olacağız.

Cevap 70

Gece yatak ıslatmanın soğukla ilgisi olduğuna dair bir bilgiye rastlamadım. Sonbaharda şikayetlerin artması okulla birlikte işeme, beslenme ve uyku düzeninin değişmesi olabilir. Gece saat kurarak kaldırmak yerine davranış terapisinin iyi organize şekli olan alarm tedavisi daha yararlı olur.


Soru 69

Hocam benim oğlum 8 yaşında. Doktora 15 defadan fazla götürdüm, bir türlü çişi kesmiyor. Bazen 2-3 gün işemiyor; ama gece kalkınca gece kaldırdığım halde yine de çiş kaçırıyor, akşam saat 6’dan 10’a kadar her yarım saatte bir çişe gidiyor. Bir de akşam kaldırıyorum ama nafile. Hapını da aldım, o da fayda etmedi. Allah için yardım edin.

Cevap 69

Çocuğunuzun akşam saatlerinde belirttiğiniz şekilde çok sık tuvalete gitmesi çişi geldiği için oluyorsa alt ıslatma problemi sadece gece ortaya çıkan bir bozukluktan kaynaklanmıyor demektir. Bu durumda gece yatak ıslatma için kullanılan tedavilerden fayda görmemiş olmanız şaşırtıcı olmaz. Çocuğunuzun sorunu için çocuk ürolojisi uzmanına ulaşmanız doğru olur.


Soru 68

Hocam merhaba. Benim 9 yaşında oğlum var. Tuvalet ihtiyacını öğrendikten sonra 2 yıl yatağını ıslatmamıştı. Ancak 2 yıldan sonra yatağına yapmaya başladı. Akşam yatmadan 1 saat önce sıvı tüketmesine izin vermedim. Saat 9.00’da yatırıyorum. Saat 10.30’da tuvalete götürüyorum. Daha sonra saat 11.30’da yine götürüyorum. Daha sonra bu süreyi 2 saate çıkarıyorum. Sonra 2 buçuğa çıkıyor bu süre. Bu şekilde sabah 6’ya kadar devam ettirdim. Bu sırada oğlumu uykulu halde tuvalete götürmedim. Bilinci açık olsun diye her defasında uyandırdım. Ancak hala devam etti. Sanki gece boyunca hiç yapmamış gibi yine yatağını ıslattı. Psikoloğa da götürdüm. Bir şey anlamadık. Çocuğum bu durumdan artık kurtulmak istediğini söylüyor. Lütfen yardımcı olur musunuz? Şimdiden teşekkür ederim.

Cevap 68

Gece yatak ıslatmayla ilgili işeme alışkanlıklarının düzenlenmesi açısından gerekenleri yapıyorsunuz. Özetle akşam yemeğinde tuzlu yiyecekler tüketmemesi, yatmadan 2 saat kadar önce sıvıların verilmemesi, yatmadan önce mutlaka tuvalete gidilmesi önlemlerinin alınması gerekiyor ki bunların tümünü uyguluyorsunuz. Bunlarla sorun çözülmediğinde temel iki tedavi şekli olan ilaç tedavisi veya alarm uygulamasıyla devam etmek gerekir. Hangi tedavinin size uygun olduğunu ve nasıl kullanılacağını konuyla ilgili bir çocuk ürolojisi uzmanı ile kararlaştırmanız uygun olur.


Soru 67

3 yaşında kızım var. 2 aydır geceleri altını ıslatıyor. Çişe alıştığından beri hiç yapmıyordu. Şimdi ne oldu da birden geceleri altını ıslatmaya başladı bir türlü anlayamadım. Gündüzleri de sık çişi geliyor. Hocam lütfen yardım edin.

Cevap 67

Gündüz ve gece çiş kontrolünün tam olarak sağlanması 4 yaş bitimine kadar sürebilir. Bu nedenle seyrek altını ıslatma 3 yaşındaki bir çocukta, çoğu zaman anormal bulunmaz. Tuvalet eğitimi sırasında dalgalanmalar, zaman zaman kazaların ortaya çıkması sıkça rastlanan bir durumdur. Yine de önceye göre belirgin farklılık dikkatinizi çektiyse, bugünlerde çocuğunuzu daha sık tuvalete götürmek, akşam saatlerinde aldığı sıvıyı biraz azaltmak düşünülebilir. İdrar yolu enfeksiyonu olasılığını ihmal etmemek için tam idrar analizi ve idrar kültürü de yaptırmanız doğru olur. Tetkiklerde normal dışı bir durum varsa veya altını ıslatması dikkat çekici bir şekilde süreklilik gösteriyorsa çocuk doktorunuza veya bir çocuk ürolojisi uzmanına başvurmanızı öneririm.


Soru 66

Benim oğlum yedi yaşına girmek üzere; ama her gece altına kaçırıyor. Ben kaldırıp tuvalete götürüyorum, götürmesem altına yapıyor.

Cevap 66

Çocuğunuz yatmadan önce sıvı kısıtlaması yapmanıza ve yatarken tuvalete göndermenize rağmen gece yatağını ıslatıyorsa; ek tedavi başlanması gerekir. Uygun tedavi planlaması için bir çocuk ürolojisi merkezine başvurmanız doğru olur.


Soru 65

Oğlum 3,5 yaşında. Gece düzenli olarak iki kere çiş yapıyoruz. Üç yaşında gece bezini bıraktık. Gündüz bir problemimiz yok ama sabah 7’den sonra daha doğrusu ben işe gittikten sonra altını ıslatıyor. Bunu nasıl bıraktırabiliriz?

Cevap 65

Üç buçuk yaş, çocuklarda çiş kontrolünün tam olarak yerleşmediği bir yaştır. Çiş kontrolünün tam olarak sağlanması dört yaş bitimine kadar sürebilir. Gündüz 2-3 saat arayla tuvalete gitmesini sağlamanız işe yarayabilir. Çocuğunuzun kabızlık sorunu varsa tedavi edilmesi yararlı olur.


Soru 64

Benim şu anda 6,5 yaşında bir kızım var. Gündüz çişini tutabilmesine rağmen gece altını ıslatıyor. Bazen birkaç gün üst üste yapıyor, bazen de 9-10 gün hiç ıslanmadan kalkabiliyor. Ancak en az geceleri 2 kere kaldırıp çiş yaptırırsam o günü kurtarabiliyorum. Akşam geç yatıp sabah erken kalktığımdan dolayı zaman zaman uyuyup kalıyorum. Bunun sonucu yatak ıslandıktan sonra uyanıyorum. Bu da beni yorduğu için bez kullanmak zorunda kalıyorum. Geceleri 4 yaşına kadar sürekli bugüne kadar da aralıklarla çoğu zaman da bez kullanmak zorunda kaldım. Bu ne zamana kadar daha devam edecek? Çaresi nedir? Henüz doktora başvurmadım. Önce size danışmak istedim. Benim bir de 18 yaşında bir oğlum var. 2 yaşından sonra gece ve gündüz bez bağlamadım ve herhangi bir sorun da yaşamadık. Bende veya babasında da böyle bir sorun yok. Diğer aile büyüklerini araştırmadım ama bugüne kadar böyle sorun yaşayan akraba da duymadım.

Cevap 64

Gece yatak ıslatma ailesel yatkınlık göstermesine ragmen mutlaka ailenin diğer bireylerinde aynı sorun olacak diye bir kural yoktur. Çocuğunuzun durumunun günlük yaşantınızı ciddi olarak etkilemesini göz önünde bulundurusak tedavinin gerekli olduğu son derece açık. Durumdan çocuğunuz da şikayetçi ve çözüm bulunması için istekli ise tedavi başarısı daha da yüksek olur. Genel önlemler olan, akşam yemeğinde tuzlu yiyecekler tüketmemesi, yatmadan 2 saat kadar önce sıvıların verilmemesi, yatmadan önce tuvalete gidilmesi düzenlemelerini yapmanıza rağmen sorun çözülmezse mutlaka bir çocuk ürolojisi veya çocuk nefrolojisi uzmanına başvurmalısınız.


Soru 63

Sayın Orhan Bey; 31.07.2012 doğumlu bir oğlum var. Çiş eğitimini bu yaz Ağustos ayında verdik. Bezini tamamen attık. 1 ay önceye kadar iyi gidiyorduk ama son 1 aydır gündüz bazen; ama gece sürekli altına yapıyor. Bu sürece nasıl devam etmeliyiz? Sizden öğrenmek istediklerim: Gece tekrar bez ya da alıştırma külotu yapmalı mıyız? Sizin bizi yönlendirmenize göre hareket etmek istiyoruz. 2010 doğumlu abisi var, onda böyle bir sorun yaşamadık. Okuduklarımız ve doktorların söyledikleri 5 yaşına kadar normal diyorlar. Benim çözmek istediğim sorun, gece altını ıslatınca uyanıyor ya da biz üzerini değiştirmek zorunda kaldığımız için uyku kalitesi düşüyor. Bunu nasıl engelleyebiliriz? Şimdiden teşekkürler.

Cevap 63

Çocuğunuz gece çiş kontrolünün sağlanması için henüz küçük. Çocuklar arasında farklılıklar olmakla birlikte özellikle gece çiş kontrolü 4 yaş bitimine kadar uzayabilir. Bir süre daha geceleri bez kullanmanız yanlış olmaz. Altı ay aralarla geceleri bez kullanımını durdurarak gelişimi izleyebilirsiniz.


Soru 62

Merhaba. 4 yaşındaki oğlum gece altını ıslatıyor. Gündüz külotu ıslatıyor. Tuvalete git dediğimizde, olduğu halde yok diyor. Bazı çocuklar bezi istemez, oğlum rahatsız olmuyor. Gece bez olmayınca yapıyor ve rahatsız olmuyor. Bugün doktora gittim, böbrek ve bel kemiği ile ilgili olabiliyor dedi ama test için erken, 5 yaşını doldursun dedi. Sizce ne yapabilirim?

Cevap 62

Dört yaşını bitiren çocuklarda gündüz ve gece idrar kontrolünün sağlanmış olması gerekir. Çocuğunuz henüz dört yaşına girdiyse altını ıslatması anormal sayılmayabilir. Yine de gündüzleri 8 kez veya daha fazla tuvalete gitme ihtiyacı oluyorsa veya idrar yaparken zorlanma gibi şikayetleri varsa, idrar yolu iltihabı geçirdiyse beklemeden doktora başvurmanız doğru olur. Gündüz altını ıslatma şikayeti seyrek oluyorsa gündüzleri 2-2.5 saat arayla tuvalete göndermek ve geceleri sıvı alımını azaltmakla işe başlayabilirsiniz. Bu uygulamayla önümüzdeki aylar içerisinde idrar kontrolü sağlanamazsa yine bir sağlık kuruluşuna başvurmanız doğru olur.


Soru 61

Benim 8 yaşındaki oğlum altını ıslatmaya başladı. Bu yaşa kadar hiç yapmadı. 4 ve 5 aydan beri yapmaya başladı. Ne yapabilirim? Saygılar.

Cevap 61

Altı aydan uzun süre hiç yatak ıslatma şikayeti olmayan ve sonradan alt ıslatma sorunu ortaya çıkan çocuklarda gündüz idrar yapma sorunlarının detaylı bir şekilde araştırılması gerekir. Yine sonradan ortaya çıkan yatak ıslatma söz konusu olduğunda psikolojik sorunların gözden geçirlmesi düşünülmelidir.


Soru 60

Hocam lütfen bir çare, 13 yaşımı doldurdum, gece altımı ıslatıyorum. Annemden her gün azar yemekten bıktım artık.

Cevap 60

Sizin tedavinizi düzenleyecek olan doktora mutlaka annenizle gitmeniz gerekiyor. Gece yatak ıslatma sorununun temelinde ilgi çekme veya inatlaşma gibi davranış sorunları yoktur. Dolayısıyla baskı uygulama, ceza gibi yöntemler işe yaramadığı gibi tedavi sürecini olumsuz etkiler. Bu nedenle sorunu tam olarak anlayabilmek ve doğru davranışı yerleştirmek için doktorunuza birlikte gitmeniz doğru olur. Çocuk ürolojisi veya çocuk nefrolojisi merkezlerine başvurmanızı öneririm.


Soru 59

Merhaba, yaşım 34. Arada sırada yatağa kaçırıyorum. Ne yapmalıyım?

Cevap 59

Seyrek olarak yatak ıslatma sorunu varsa ve yatmadan önce sıvı kısıtlama ile diğer genel önlemler sonuç vermiyorsa ilaç tedavisi yararlı olabilir. Böyle bir durumda sürekli ilaç kullanılması gerekli olmayabilir. Sorun yabancı bir yerde geceleme, tatile çıkma gibi durumlarda yatak ıslatma endişesinin olması ise sadece belirli günlerde ilaç kullanarak bu sakıncayı ortadan kaldırmak mümkün olabilir.


Soru 58

Kızım 6 yaşında. Gece ve gündüz altını ıslatıyor. Gündüz daha çok ıslatıyor, belki dört beş defa ya da daha fazla ıslatıyor.

Cevap 58

Kızınızın gündüz idrar kaçırmasının öncelikli olarak ele alınması gerekir. Gündüz altını ıslatma sadece sosyal uyumu bozan bir sorun olarak kalmayıp idrar yolu enfeksiyonuna yol açan, böbreklerin zarar görmesine neden olabilen işeme bozukluklarının belirtisi olabilir. Kızınızı bir çocuk ürolojisi uzmanı veya merkezine götürmeniz doğru olur.


Soru 57

Merhaba. Ben 23 yaşındayım ve geceleri altıma kaçırıyorum. Gündüzleri problemim yok. Bu durum çoğu gece başıma geliyor ama adet olmadan bir iki hafta önce hemen hemen her gün altıma kaçırıyorum ve böylece adet olacağımı anlıyorum. Doktorlara gittim fakat bir çözüm bulunamadı. Sadece idrar yolu iltahabı olduğunu söylüyorlar ve bunun için ilaç veriyorlar. İdrar yolu iltahabi çocukluğumdan beri var. Ne yapmam gerekiyor? Bu durum beni çok rahatsız ediyor.

Cevap 57

Gece yatak ıslatma sorununuzun menstürasyon dönemlerinde artış göstermesi bu dönemde değişen hormon düzeni ile ilişkili olabilir. Menstürasyon öncesi dönemde kimi zaman yakınma konusu olan vücuttaki şişkinlik hali vücuttaki sıvı miktarının ve dağılımının değişikliği ile bağlantılıdır. Gece üretilen idrar miktarı da yine vücuttaki sıvı oranı ile ilişkilidir. Yatmadan önce sıvı kısıtlama ile işe başlayabilirsiniz. Sonrasında doktorunuzla alarm veya ilaç tedavisinin hangisinin sizin için uygun olduğunu konuşmanız uygun olur.


Soru 56

Benim kızım 5 yaşında ve sürekli altına kaçırıyor. Kendiliğinden gece hiç uyanıp da çişim geldi demiyor, ben kaldırırsam yapıyor yoksa hep yatağına işiyor lütfen yardımcı olur musunuz çok zor oluyor benim için de kızım için de. Şimdiden çok teşekkürler.

Cevap 56

“Sürekli altına kaçırıyor” ifadesi ile kastettiğiniz gece dışında gündüz de idrar kaçırma ise, çocuğunuzda daha detaylı bir araştırmayı çok zaman geçirmeden yapmak doğru olur. Bu durumda bir çocuk ürolojisi hekimine başvurmalısınız. Eğer sadece gece yatak ıslatmadan söz ediyorsak kızınızda tedavi zamanı ancak geliyor demektir. Çünkü çiş kontrolünün sağlanması çocuklarda 4 yaş bitimine kadar uzayabilir. Tedaviye akşam saatlerinde tuz içeren yiyecekleri kısıtlamak ve yatmadan 1.5-2 saat öncesinden su ve diğer içecekleri kesmekle başlayabilirsiniz. Önümüzdeki bir sene içerisinde düzelme olmazsa tedaviyi çocuk ürolojisi hekimiyle planlamak doğru olur.


Soru 55

İki kızım var sekiz ve yedi yaşlarında ara ara yatak ıslatma alışkanlıkları var neden kaynaklanıyor acaba?

Cevap 55

Kızlarınızın yatak ıslatma sorunu çok sık değilse yatmadan iki saat kadar öncesinden içtiği sıvıları kısıtlayarak işe başlayabilirsiniz. Vücutta su tutulmasına neden olabilecekleri için akşam saatlerinde tuzlu yiyeceklerden uzak durmak doğru olur. Yatağa gitmeden çocuklarınız mutlaka tuvalete gidip çişlerini yapmalıdır. Çocuklarınızın kabızlık sorunu varsa sebze meyve ağırlıklı beslenmeyle barsak alışkanlıklarını normal hale getirmeniz gerekir. Bu önlemlerle gece yatak ıslatmanın önüne geçemiyorsanız, bir çocuk ürolojisi hekimine başvurmalısınız.


Soru 54

Merhabalar benim üç çocuğum var ortanca kizim 3,5 yaşında. Üçüncü çocuğuma hamileyken 2 yaşındaydı, üç gün içinde tuvalet eğitimi çok başarılı geçti. Gece ise çişi geldi mi hemen kendiliğinden uyanmaya başladı, bezi terk etti şimdi üçüncü bebeğim bir yaşında ve ortanca kızım üç ayda dört kez, gece iki kez de gündüz altını ıslatıyor. Acaba problemi psikolojik midir doğal olarak ben de biraz daha tahammülsüz ve asabi oldum üçüncüden sonra acaba benden dolayı mı böyle oldu lütfen yardımcı olursanız sevinirim iyi çalışmalar.

Cevap 54

Çocuklarda çiş kontrolü genellikle 2-2,5 yaş civarında başlamakla birlikte bu süre 4 yaşın bitimine kadar uzayabilmektedir. Yani dört yaşını tamamlamış olan bir çocuğun gece ve gündüz çiş kontrolünün olması beklenir. Sizin çocuğunuz henüz 3.5 yaşında olduğuna göre zaman zaman gündüz veya gece kazaların olması anormal sayılmaz. Tuvalet eğitiminde baskı uygulamak, cezalandırma yoluna gitmek durumu çok daha içinden çıkılmaz hale getirebilir. Bu nedenle sabırlı olmanız ve çocuğunuzu ödüllendirerek, destekleyerek tuvalete yönlendirmeniz gerekir.


Soru 53

Ben 19 yaşında öğrenciyim. Küçük yaştan beri gece yatak ıslatmam düzenli olarak her gece oluyor. Bu yüzden arkadaş, akraba vb. yerlere kalmaya gidemiyorum. Sabah kalktığımda kendimden utanıyorum. Bu sene üniversite sınavına gireceğim, kazanırsam bu hastalık yüzünden gidemeyebilirim. Bana yardımcı olursanız sevinirim.

Cevap 53

Sorununuzun çözümü için çocuk ürolojisi veya çocuk nefrolojisi uzmanı olan bir sağlık kuruluşuna baş vurmanız doğru olur. Yatak ıslatmanızın detayları doktorunuz tarafından incelendikten sonra uygun tedavi yöntemi doktorunuz tarafından size önerilecektir.


Soru 52

Merhaba Hocam, Ben 14 yaşındayım geceleri hep altıma kaçırıyorum nasıl kurtulabilirim?

Cevap 52

Eğer sorun sadece gece yatak ıslatma ise ve gündüz idrar yapma ile ilgili herhangi bir şikayet yoksa tedavide kullanılan iki ana yöntem vardır. Bunlardan biri alarm tedavisi, diğeri ise ilaç tedavisidir. Hangi tedavinin seçileceği doktor ve hastanın birlikte karar verecekleri bir konudur. Bu nedenle zaman geçirmeden bir çocuk ürolojisi merkezi veya uzmanına başvurmanızı öneririm. Doktorunuz size uygun tedaviyi belirlemede yardımcı olacaktır.


Soru 51

Ben Ece, 15 yaşımdayım, küçüklüğümden beri işiyorum. Yaklaşık olarak 6 yaşında çıktı annemler işemiyorlardı ama ablalarda vardı ama hiçbir yere gidemiyorum, uykumun cok ağır olmasından kaynaklanıyor galiba. Gece yapıp yatıyorum ama 1-2 saate kadar işemiş oluyorum. Lütfen çare bulun size yalvarıyorum ve sabah gündüzleri hiç işemiyorum. Çok kötü bir durum doktora gidemiyorum fobim var yardım edin lütfen ama bu daha fazla devam ederse intihar edeceğim daha fazla böyle yaşayamam yardım edin lütfen.

Cevap 51

Gece altını ıslatma boğaz enfeksiyonu gibi, apandisit gibi bir sağlık sorunu ve yine diğer sağlık sorunları gibi doktora gitmekle, hastanelere başvurmakla tedavi edilebilir. Sürekli olabilen hangi hastalığın tedavisi sağlık kuruluşuna başvurmadan yapılabilir ki. Gece altını ıslatma da tedavi edilebilen bir durum ve tedavinin mutlaka konu ile ilgili bir hekimin kontrolünde yapılması gerekiyor. Sorununuzun çözümü için bir çocuk ürolojisi veya çocuk nefrolojisi birimine başvurmalısınız.


Soru 50

Kardeşim 13 yaşında ve yaklaşık 2-3 yıldır altını ıslatıyor, ne yapmamız gerekiyor ve kardeşimin ne yapması gerekiyor? Nasıl bırakabilir altını ıslatmayı? Cevabınızı bekliyorum.

Cevap 50

Kardeşiniz 10 yaşına kadar kuru kalabilmiş ve daha sonra ıslatmaya başlamışsa bizim sekonder enürezis noktürna diye adlandırdığımız sorunu var demektir. Bunun gerçekten olup olmadığı, eğer varsa da nedenlerinin araştırılması gerekir.


Soru 49

18 yaşındayım, küçüklüğümden beri ıslatma problemim var. Bu durumdan rahatsızım, doktora gitmeye çekiniyorum ama nasıl geçeceğini de bilmiyorum. Annem genellikle yorgun olduğun zamanlarda yapıyorsun diyor ama bazen üst üste her gece oluyor, o zaman annemle problem yaşıyoruz. “Uykunda tuvaletinin geldiğini hissetmiyor musun?” diyor, gerçekten hissetmiyorum ama. Ne olur bana yardım edin ne yapmalıyım doktora illa ki gitmeli miyim?

Cevap 49

Evet en doğrusu doktora başvurmanız. Gece yatak ıslatma sorununun tedavisi var ama siz tedavi için doktora başvurmazsanız size en uygun tedavinin sunulması mümkün olmaz.


Soru 48

Hocam ben 17 yaşındayım, geceleri altıma kaçırıyorum. 1 ay ilaç kullandım. Kullandığım günlerde bir sorun yoktu ama bitince yine eskisi gibi oldu. Ne olur bir öneride bulunun hocam.

Cevap 48

İlaç ile kuru kalabiliyorsanız işe yaradığı sürece devam edebilirsiniz. İlacı üç ay arayla azaltarak kesip ilaçsız kalıp kalamadığınızı kontrol edebilirsiniz. Diğer bir yol da alarm tedavisini denemek olabilir.


Soru 47

Merhaba doktor bey, benim 14 yaşında bir kızım var ama geceleri altına işiyor. Yatarken bol sıvı almasına izin vermiyorum ve tuvalete gidiyor fakat yine altına yapıyor lütfen bir çare yazın.

Cevap 47

Kızınızın gece yatak ıslatması akşam saatlerinde sıvı kısıtlaması ile kesilmedi ise ek tedavinin başlanması gerekir. Tedavi mutlaka doktor kontrolünde yapılmalıdır. Bunun için bir çocuk ürolojisi veya çocuk nefrolojisi merkezine başvurmanız en doğru davranış olur.


Soru 46

Merhaba hocam. Oğlum 8 yaşını doldurdu. 3 aylık bir kardeşimiz daha var.  oğlum her gece olmasa da haftada 3  – 4 gece altını ıslatıyor.  uykusu yorgun olduğu zamanlarda çok ağır.  gündüz de çok sık tuvalete gitmiyor.

Cevap 46

Oğlunuzun gece yatak ıslatma problemi için ilk alacağınız önlem akşam saatlerinde tuzlu yiyeceklerden uzak durması ve yatmadan iki saat öncesinden su, süt, meyve suyu gibi sıvılarla sulu meyveleri kesmek olmalı. Yatağa giderken mutlaka tuvalete gidip çişini yapmasını sağlamalısınız. Her gece olmayan gece yatak ıslatma problemi bu genel önlemlerle daha kolay çözülebilir. Eğer sonuç alınamazsa ilaç tedavisi veya alarm tedavisi eklenebilir. Gündüz 3 den az idrar yapma anormal kabul edilir. Seyrek idrar yapmanın idrar yolu enfeksiyonu riskini arttırma ve idrar kesesinin sağlıklı çalışmasını olumsuz etkileme sakıncası olabilir. Oğlunuzun yaşındaki çocukların normal çiş yapma sıklığı günde 5-7 arasındadır.


Soru 45

24 yasındayım altımı ıslatıyorum.

Cevap 45

Sorunuz çok kısa, rahatsızlığınızla ilgili detaylı bilgi vermiyor. Bu durumda yorum yapmam mümkün değil. Altını ıslatma sorununuz için bir üroloji merkezine başvurabilirsiniz.


Soru 44

hocam ben 12 yaşındayım d . bakırda yoşıyorum ben hergün altıma işiyorum bunun tedavisi varmı yoksa cözumu beni kurtarın bu pislikten

Cevap 44

İdrar kaçırma sorununuzla ilgili ayrıntıları bilmeden çözüm bulmak mümkün değil. Bulunduğunuz şehirde Tıp Fakültesi’nde çocuk ürolojisimerkezi mevcut. Başvurursanız tedaviniz düzenlenebilir.


Soru 40

hocam ben 14 yaşındayım altıma kacıyorum bazen ben artık altıma kacırmamak ıcın ne yapmalıyım

Cevap 40

Ne zaman ve ne sıklıkta altınıza kaçırdığınızı belirtmemiş olduğunuz için yorum yapmam pek mümkün değil. Eğer sorununuz sadece uykuda yatak ıslatma ise enürezis noktürnadan söz ediyoruz demektir.Bu sorununuzun çözümü için bir çocuk ürolojisi merkezine başvurmanız doğru olur.


Soru 39

5 yaşında bir oğlumuz var.3 yaşında gündüz tuvalet alışkanlığını tamamladık.fakat alerjik bünyesinden dolayı çok terlemesi olup bunun akabinde suyu aşırı tüketmesi sık tuvalete çıkmasına sebep olduğundan geceleri alt bağlaması yapıyorduk.bu yıl 5 yaşınaı doldurduğunda gece alışkanlığını kazandırmak için alt bağlamayı kesip 1 saate 1 kaldırmaya başladık.ilk 3 saatte 1 saati aşarsak yatağını ıslatıyor ama 3 kaldırmadan sonra genelde olmuyor nadiren arada.birde uykumuz çok ağır ve gündüz uykularındada yatak ıslatma oluyor.son olarak benim ailemde bu olay vardı abimde,kuzenlerimde ve hatta dayılarımda bu sorunu yaşamış ne yapabiliriz ve bizi nereye yönlendire bilirsiniz.şimdiden cevabınız için teşekür ederiz saygılarla

Cevap 39

Enürezis noktürna yani uykuda yatak ıslatma genetik geçişi olan bir sorun, dolayısıyla ailedeki diğer bireylerde de görülmesi beklenebilen bir durum. Tedavi başarısında çocuğun istekli olması önemlidir.  Oğlunuzun henüz 5 yaşında olması tedaviye yönelik adımların atılacağı döneme ancak geldiğini gösteriyor. Yattıktan hemen sonra kaldırıldığında gecenin geri kalan kısmında kuru kalabiliyorsa gece sıvı kısıtlama ve yatarken tuvalete gitmeyle sonuç almak mümkün olabilir. Bunun için, akşam saatlerinde tuzlu yiyeceklerden uzak durmaya, yatmadan 1.5-2 saat öncesinden sıvılar ve sulu meyvelerin kesilmesine ve yatağa giderken mutlaka tuvalete gitme alışkanlığını yerleştirmeye dikkat etmek doğru olur. Bu önlemlerle sonuç alınmazsa bir çocuk ürolojisi merkezine başvurabilirsiniz.


Soru 38

sabaha karşı altımı ıslatmışım.çocuğun sesine uyanınca onun odasına giderken fark ettim.kaçırma şeklinde değil,tamamıyla yatak ve belden aşağı çamaşırlarım sırılsıklamdı.daha önce böyle sorunum yoktu.sahurda çok su tükettim ve biraz da yorgundum.nasıl fark edemediğimi anlamadım.normal doğum yaptım.arada çok sıkıştığım zaman da tuvalette çamaşırımı indirene kadar bir kaç damla kaçırabiliyordum.başaka bir sorunum yok.idrar yolları ile ilgili herhangi bir rahatsızlığım yok.32 yaşındayım.bununla ilgili bana yardımcı olursanız sevinirim.

Cevap 38

Sıkıştığınızda tuvalete yetişememe sorununuz bizim artmış mesane aktivitesi olarak adlandırdığımız rahatsızlığı düşündürüyor. Gece bir kez başınıza gelmiş olan yatak ıslatmanın nedeni fazla su tüketmiş olmanız ve artmış mesane aktivitesi ile ilişkili olabilir. Kadın ürolojisi konusunda tecrübesi olan bir üroloji uzmanıyla görüşmeniz doğru olur.


Soru 37

slm hocam 10 yasında kızım altını ıslatıyor tedavısı varmı ve nedır?

Cevap 37

On yaşında bir çocuğun altını ıslatması normal değildir. Rahatsızlığın ne olduğunu anlamam ve tedavi konusunda fikir yürütebilmem için en azından  kızınızın altını gündüz mü? gece mi? ıslattığını bilmem gerekir.


Soru 36

kızım 6 yaşında ama geceleri bez takıyorum takmadıgım zaman kaçırabiliyo bu bi hastalıkmı

Cevap 36

Dört yaşını bitirmiş olan çocukların gündüz ve gece idrar kontrolünü sağlamış olmaları yani gündüz de gece de altlarını ıslatmamaları gerekir. İdrar kontrolünün sağlanması merkezi sinir sistemi, mesane ve mesane çıkışındaki idrar tutma ile ilgili kas ile bu yapılar arasındaki işleyişin olgunlaşması sonucunda mümkün olur. Dört yaşa kadar bu süreç tamamlanır. Çocuğunuz altı yaşına geldi ise yavaş yavaş gece kuru kalmasına yönelik hazırlıklara başlamak doğru olur. İlk aşamada yatmadan önce aldığı sıvıları kısıtlamak, yatağa giderken mutlaka çişini yapmasını sağlamak ve gece bez kullanmayı terk etmek doğru olur. Kuru kalktığı sabahlar için ödüllendirme ve motivasyonunu arttırıcı manevi destekleme yararlıdır. Cezalandırma veya baskı uygulamaya asla başvurulmamalıdır. Başlangıçtaki bu önlemlerle önümüzdeki 6 ay 1 yıllık süre içerisinde düzelme olmazsa konu ile ilgili bir merkeze başvurmak gerekir.


Soru 35

15 yaşındaki oğlum hâlâ sıklıkla altını ıslatıyor. Bu genelde gece olduğu gibi, bazen gündüzleri uyuduğu zamanda olabilmektedir. Daha önce Dr. Sami Ulus çocuk hastanesinde bu konuda birçok test vb. yapıldı ve enurezis alarm dâhil olmak üzere bazı şeyler denendi ama bir sonuç elde edilmedi.  bazıları irsi olduğunu yaşı geldiğinde kesecegini söylediler ama bu durum bizi endişelendiriyor. bende geç yaslara kadar altımı ıslattım ama ergenlikle kestim.

Cevap 35

Oğlunuzun sorunu tıbbi adıyla enürezis noktürna gibi duruyor. Tanının kesinleşmesi konu ile ilgili bir hekimin oğlunuzu değerlendirmesiyle mümkün olacaktır. Enürezis noktürna kendiliğinden yıllar içerisinde geçebilen fakat bazen oğlunuzda olduğu gibi ileri yaşlara uzanabilen bir sağlık sorunudur. İlaç tedavisi veya alarm tedavisi ilk başvurulacak tedavi yöntemleridir. Her ikisinin de kurallarına uygun şekilde sürdürülmesi ile sonuç almak mümkündür. Bu tedavinin bir çocuk ürolojisi uzmanı tarafından üstlenilmesi doğru olur.


Soru 34

ben 17 yaşındayım.bu hastalıktan dolayı çok sorunlar yaşadım.Doktora gitmeye çok utanıyorum.Birkere zorla gitmiştim. minirin melt vermişti.bitene kadar kullandım.daha sonrada hiç gitmedim.İlaçlarla bu sorunu yok edebilirmiyim.nelere yapmam gerekiyor.lütfen yardım edin.

Cevap 34

Gece yatak ıslatma veya enürezis noktürna tedavisi olan bir rahatsızlıktır. İlaç tedavisi veya alarm tedavisi temel tedavi yöntemleridir. Tedavinizi üstlenen hekim size uygun olan tedavi yöntemini uygulamanızı sağlayacaktır. Tedaviniz için çocuk ürolojisi uzmanı veya merkezlerine başvurmanız doğru olur.


Soru 33

benim 24 yaşında bir kız kardeşim var geceleri alt ıslatma problemimiz var uroloji ve pskiyatriye gitti ama hala devam ediyor bilgilendirirseniz sevinirim.

Cevap 33

Enürezis noktürnanın bu kadar uzun sürmesi mümkün ama seyrek görülen bir durumdur. Bence kardeşinizin durumunu önceki tedavilerden, işeme alışkanlıklarına tümüyle baştan gözden geçirmek gerekir. Yaş grubuna uygun olarak kardeşinizin sorununu üroloji kökenli bir çocuk üroloğu ile çözmeye çalışmanız doğru olur.


Soru 32

Merhaba.Ben 14 yaşındayım ama hala altıma yapıyorum.Babam ve ablam da altına yapıyormuş.Ablam 8. sınıfta bırakmış ama ben 9.sınıfa geçtim hala devam ediyor.Bir kere doktora gitmiştik bana ilaç yazmıştı onu da annem kullandırmamıştı.Benim ne yapmam gerekli?

Cevap 32

Gece yatak ıslatma veya enürezis noktürna genetik geçiş gösteren, yani anne, baba veya kardeşlerde olması halinde ailenin diğer bireylerinde yüksek oranda görülebilen bir rahatsızlıktır. Enürezis noktürnanın tedavisi vardır. Size zamanında önerilen ilaç tedavi tedavi seçeneklerinden biridir. İlaç tedavisi dışında alarm tedavisi de uygulanabilir. Sorununuzu konunun uzmanı bir hekimle görüşmeli ve bu durumdan kurtulmak için üzerinde görüş birliğine vardığınız tedaviyi uygulamalısınız. Tedaviyi uygulama konusunu öncelikle annenizle konuşmanız bence önemli.


Soru 31

10 yaşında haftada birkaç kez altını ıslatıyor.bu durum artık çok yorucu oluyor.ayrıca gece uyusu çok ağır gece uykudan kaldırmak çok zor oluyor .kesin bir tedavisi var mı? şimdiden teşekkürler

Cevap 31

Gece yatak ıslatma veya enürezis noktürna rahatsızlığının tedavisi vardır. Temel tedaviler ilaç tedavisi veya enürezis alarmıdır. Her iki yöntem de hastaların yaklaşık %70′inde başarılı olmaktadır. Tedaviyi üstlenen hekim sizin için uygun olan tedaviyi seçecektir. Bu tedavi ile yeterli cevap alınamaması halinde diğer yönteme geçmek mümkündür. Özel durumlar için bu iki temel tedavi yönteminin dışında uygulanacak tedavi şekilleri de mevcuttur.


Soru 30

doktor bey ben 16 yaşındayım işeme durumu biraz azaldı ama kesinçözüm lazım napabilirim

Cevap 30

Öyle az bilgi vermişsiniz ki adeta telgraf gibi olmuş. Ne cevap vereceğimi bilemedim. İşeme durumu biraz azaldıysa güzel. Daha güzel olması için bir çocuk ürolojisi merkezine başvurup sorununuzu ayrıntısıyla anlatarak tedavi almalısınız.


Soru 29

Selamlar. 34 yaşındayım. Küçüklüğümden beri geceleri alt ıslatma sorunum var. 3-6 yaş arası alt ıslatmamışım yalnız. Yıllardır haftada 1 kez ortama altımı ıslatıyorum. Bir aya yakın kuru kaldığım da oluyor 3 gece art ardına olduğu da. Enürezis alarm denedim ama çok düzenli kullanamadığımdan faydası olmadı. Özellikle büyük tuvaletimi yap(a)madığımda veya stres altındayken veya gece geç yatıp derin bir uyku uyuduğumda daha sık oluyor. Şeker veya başka bildiğim rahatsızlığım yok. Uyku apnem olabilir, ara sıra sabahları baş ağrısı ile uyandığım oluyor. Mesanem ile ilgili problem olduğunu sanmıyorum çünkü gündüz saatlerce idrarımı tutabiliyorum. Sorum şu: Öncelikle neyin bende buna sebep olabileceğini öğrenmek istiyorum. İkinci olarak, hem kendimi rahatsız hissedeceğim için hem de küçük bir yerde yaşadığımdan ve sık sık kontrol/tahlil vs. için büyük şehirlere gitme imkânım olmadığından; uzaktan tedavi olabileceğim, hangi tahlilleri olmam gerektiğini vs. söyleyecek bana yol gösterebilecek bir doktor var mı? Yoksa bütün tahlilleri, tetkikleri olabileceğim bir merkez/özel hastane var mı? Teşekkür ederim.

Cevap 29

Enürezis noktürna’nın nedenleri arasında gece üretilen idrar miktarının fazlalığı, mesane fonksiyonel kapasitesinin düşük olması ve uykuda mesane doluluğunu algılama kusurunun olduğu düşünülmektedir. İlk görüşme sırasında doktor tarafından edinilen bilgiler rahatsızlığın tam olarak enürezis noktürna yani gece yatak ıslatma olduğunu düşündürüyorsa tetkik olarak sadece tam idrar analizi yapmak yeterlidir. Sizin gibi seyrek olarak gece ıslatma meydana geliyorsa gece sıvı kısıtlama ve sözünü ettiğiniz kabızlık gibi sorunların çözülmesi büyük ölçüde sonuç verir. Seyrek yatak ıslatma probleminde kullanılan bir yöntem de aralıklı (intermittan) ilaç kullanımıdır. Bu yöntemde eğer ilaçla kuru kalmak sağlanabiliyorsa sadece gece kuru almanın elzem olduğu seyahat, yabancı mekanlarda gece konaklamak vs gibi durumlarda sadece gerekli günler boyunca ilaç kullanılması çözüm olabilir. Yine de bir kez zaman ayırıp konu ile ilgili uzmanla görüşerek tedavinizi şekillendirmenizi öneririm.


Soru 28

merhaba 3,5 (20.01.2010) yaşında bır oğlum var.2 yaşına gelmeden bezden ayrılmak ıstedı bezı kendı ıstegıyle çıkardık tuvalet eğitimimiz çok kolay geçti.yalnız ben odönemde hamıle olduğumdan zor gunlerdı ve gece tuvalete kaldıramadım, gecelerı bez taktım.bu  yaz artık bezı takmayacağımızı ve gece tuvalete kalkması gerektığınoı oğretmeye calışsamda hıç duzelme yok.yatmadan önce tembıhlıyorum tamam dıyor uyanırım, benn gece uyandırınca tuvalet ıcın yok çişim deyip uyumak ıstıyor.ve çişini yaptıktan sonrada bezını kendı çıkarıp oylece açık uyumak ıstıyor.ben ne yapmalıyım.itiraf etmeliyimki gecelerı uykulu halımle bırçok kez kızdım neden altına ıslatıyorsun dıye..nasıl yaklaşmam gerektığını söyleyın ne olur.teşekkur ederım.

Cevap 28

Herşeyden önce tuvalet eğitiminin baskı uygulayarak verilmesinin çok kötü sonuç verebileceğini söyleyerek başlamalıyım. Daha ileri yaşlarda çözüm aranmak zorunda kalınan bazı işeme bozukluklarının altta yatan nedeninin baskılı tuvalet eğitimi olduğu düşünülmektedir. Bu nedenle tuvalet eğitimi sırasında cezalandırma, baskı uygulama son derecede tehlikelidir. Tam tersine çocuğa son derece anlayışla yaklaşarak, teşvik etmek, doğruyu yaptığında ödüllendirmek, destekleyici olmak gereklidir. Tuvalet eğitimi için çocuğun hem fiziksel olarak hem de zihinsel olarak belli bir olgunluğa erişmesi gerekir. Yani mesanenin kapasite ve yapı olarak belli olgunluğa gelmesi, merkezi sinir sisteminin mesane kontrolünü sağlayacak kadar gelişmiş olması ve çocuğun sosyal açıdan çişini kontrol etmesi gereğini duyacak kadar zihinsel olgunluğa ulaşması gerekir. Bu şartların sağlanması 4 yaş bitimine kadar sürebilir. Çiş kontrolü önce gündüz daha sonra gece için sağlanır. Oysa çocuğunuz 3.5 yaşında. Yani hala tuvalet eğitimi için zaman var. Anladığım kadarıyla gündüz çiş kontrolü sağlanmış. Gece çişini söylemesi bundan sonra başlayacak. Kuru kalktığı geceler için ödüllendirmeniz, gece yatağa giderken mutlaka tuvalete gitmesini sağlamanız, belki akşam saatlerinde aldığı sıvıyı azaltmanız yararlı olur. Gece çiş kontrolü kısmen başladığında veya çocuğunuzun bu durumla ilgilenmeye başladığını hissettiğinizde geceleri bez bağlamaktan vazgeçmeniz doğru olur.


Soru 27

Iyı gunler doktor bey gercekten moralim çok bozuk ..sureklı lavaboya cıkıyorum anlatılmaz şekılde ve son zamanlarda geceleride altıma kaçırıyorum ve istem dısı napmam gerekıyor doktor bey saygılar

Cevap 27

Çok sık tuvalet ihtiyacı duymanız ve gece altını ıslatmanızın ne zamandan beri olduğu, yaşınız, idrar yolu enfeksiyonu geçirip geçirmediğiniz ve bunun gibi bazı bilgiler olmadan rahatsızlığınız hakkında fikir yürütmem doğru olmaz ama sorununuzun gece yatak ıslatmadan farklı olduğu açık. Eğer idrar yolu enfeksiyonu değilse rahatsızlığınız artmış mesane aktivitesi diye adlandırdığımız durum olmalı. Artmış mesane aktivitesi, idrar kesesinin kapasitesinin azaldığı ve normalden daha az idrar birikmesine rağmen kuvvetli bir idrar yapma ihtiyacının ortaya çıktığı durumlar için kullanılan bir tanımdır. Yaşınız 18′den küçükse çocuk ürolojisi merkezine, daha ileriyse bir üroloji merkezine başvurmanızı öneririm.


Soru 26

benim 14 yaşında oğlum var arada bir geceleri kaçırıyor. Aile hekimine danıştım ilaç kullanmayalım ergen olunca düzelir dedi. fakat iki aya kadar yatılı bir liseye başlayacak açıkçası ne yapacağız şaşırdık. yatmadan bir kaç saat önce sıvı vermeme gibi bazı metodlaruyguladık. ama uykusu derin olmadı yardımcı olursanız seviniriz. şimdiden teşekkürler.

Cevap 26

Enürezis noktürna rahatsızlığının yaşla büyük ölçüde kendiliğinden düzeldiği doğru ama çocuğunuzun hem yaşı, hem de karşı karşıya kaldığı zorunluluk tedavinin hızla başlanmasını gerektiriyor. Yatılı okula 2 ay sonra gidecek olması nedeniyle çabuk etki gösterecek tedavi yönteminin seçilmesi doğru olur. Bu durumda ilaç tedavisi ile başlamak daha uygun olabilir. Tedavinin planlanması için bir çocuk ürolojisi merkezine başvurmanızı öneririm.


Soru 25

benim 38 yaşında kardeşim fazla sıvı tüketiminden yakın sıklıklarla gece idrar kaçırıyor tedavisi varmıdır

Cevap 25

Gece fazla sıvı alınması ile yatak ıslatma ilişkisi belirgin ise öncelikle gece yatmadan önce sıvı kısıtlama, ardından ilaç tedavisi büyük olasılıkla çözüm sağlayacaktır. Bu tedavilerin düzenlenmesi ve takibinin tercihan çocuk ürolojisi birimi olan bir üroloji merkezinde yapılması uygun olacaktır.


Soru 24

9 yaşında ki kızım her akşam en az 3defa altını ıslatıyor tuvalete kaldırdığımda korktuğunu söylüyor kötü rüya gördüğünü söylüyor uykuda sayıklaması kendi kendine konuşması var  tuvalete kaldırdığımda ne yaptığını bilmiyor uyur gezer gibi kendi kendine konuşuyor ne yapmalıyım hocam teşekkürler

Cevap 24

Kızınız geceleri birden fazla yatağı ıslatıyorsa gündüz işeme alışkanlıklarının çok iyi değerlendirilmesi gerekir. Gündüzleri sık çiş yapma veya sıkışma ve sıkışmayla birlikte altını ıslatma yakınması da varsa sadece gece yatak ıslatan çocuklardan farklı bir tedavi planı yapmak gerekir. Gece uyandığında ifade ettiği korkular veya sayıklama gibi şikayetlerin ne derece normal dışı olduğunu bir çocuk psikiatrisi uzmanı yorumlamalı. Bu gibi şikayetlerin gece altını ıslatmayla genellikle ilişkisi bulunmamaktadır. Gece altını ıslatma sorununun ise bir çocuk ürolojisi uzmanı ile ele alınması en doğru yol olur.


Soru 23

7 yaşında bir oğlum var.gece hiç kuru kalmıyor.bez bağlıyoruz.3.5 yaşındaki kız kardeşi bezlenmiyor.kalmalı gezmelere gittiğimizde çok sorun oluyor.bende ilk okula kadar altıma kaçırmışım.iğneyle kesin çözüm olan tedavi söylediler.böyle bir tedavi varmı yada nereye  başvurmam gerekir.yol gösterirseniz mutlu olurum.teşekkürler

Cevap 23

Gece altını ıslatma kalıtsal özellik gösterdiği için anne babada varsa çocuklarda görülme olasılığı daha fazla. Yine de kardeşlerde mutlaka görülmesi gerekir gibi bir kural yok. Gece yatak ıslatma erkek çocuklarda daha sık görülüyor. Gece yatak ıslatma veya tıbbi ismiyle enürezis noktürna tedavisi olan bir rahatsızlık. Tedavi için başvurmanız gereken yer bir çocuk ürolojisi merkezi veya uzmanı olmalı. Çocuk ürolojisi merkezine ulaşmanız mümkün olmuyorsa çocuk hastalıkları birimlerine (özellikle çocuk nefrolojisi) üroloji merkezlerine veya çocuk cerrahisi merkezlerine başvurabilirsiniz.


Soru 22

Merhaba hocam.Benim 4 yaşında bir kızım var adı Ceren.Kendisini geceleri 4 saatte bir tuvalete kaldırdığım halde gene de altını ıslatıyor.Bazen uzunca bir süre olmuyor olduğu zaman art arda  gecelerce tekrarlanıyor.Acaba benim uyandırma saatlerim de mi bir yanlışlık var.Gece yattıktan kaç saat sonra ve hangi sıklıkla uyandırmam gerekir.

Cevap 22

İdrar kontrolünün sağlanması için idrar kesesi, idrar tutmayı sağlayan kas yapısı ve bunların kontrolünü sağlayan merkezi sinir sisteminin belli bir olgunluğa erişmesi gerekir. Yine çocuğun sosyal algısı da kuru kalma gereğini hissedecek kadar gelişmiş olmalıdır. Bütün bu gelişmelerin sonucunda çiş kontrolünün dört yaşını bitiren çocukta sağlanmış olmasını bekliyoruz. Kızınız henüz dört yaşında olduğuna göre tek tük kazaların olması pek şaşırtıcı değil. Geceleri kaldırmanızı önermiyorum, sağlıklı olanı çocuğun uykusunu kesintisiz tamamlaması. Bunun yerine akşam yemeklerinde tuz içeriği az olan yiyecekler alması ve mümkün olduğunca yatmadan bir buçuk iki saat öncesinden aldığı sıvıların kesilmesi daha doğru bir yaklaşım olur. Yatağa girmeden tuvalete gitme alışkanlığını da buna eklemek gerekir. Biraz da sabır öneririm. Önümüzdeki bir yıl hiç düzelme olmaz ve çocuğunuz bu durumdan rahatsız görünürse tedavi düşünülebilir.


Soru 21

on yaşındaki kızım altını ıslatıyor.doktara götürdük tahliller sonucu bir sorun çıkmadı .kızın aşırı sinirli ne önerirsiniz

Cevap 21

Kızınızın gece mi gündüz mü altını ıslattığını belirtmemişsiniz. Gündüz veya gece altını ıslatma nedenleri farklı olduğu için bunu bilmek gerekir. Ne olursa olsun 10 yaşındaki kızınızın tedavi edilmesi gerekir ve bu mümkündür. Çocuğunuzun sinirli olmasında altını ıslatıyor olmasının yarattığı ruhsal gerginliğin payı olabilir. Tedavi için bir çocuk ürolojisi merkezine başvurmanızı öneririm.


Soru 20

8 yaşındayım geceleri altımı ıslatılıyorum

Cevap 20

Sorununuz gece yatak ıslatma veya tıbbi ismi ile enürezis noktürna olmalı. Enürezis noktürna tedavisi olan bir sağlık sorunudur. Tedavi için bir çocuk ürolojisi merkezine başvurmanızı öneririm. Çocuk Ürolojisi merkezine ulaşamazsanız çocuk hastalıkları, üroloji veya çocuk cerrahisi merkezlerine de gidebilirsiniz.


Soru 19

merhabalar Doktor bey; 23 yaşındayım küçüklüğümden beri gece alt ıslatma problemim war. Birçok doktora gidip, farklı farklı umutlara kapıldım. Malesef olumlu sonuca ulaşamadım. Herkes evlenince geçer diyip durdu fakat 1 aylık evliyim ve hala geçmediğini görüyorum. Bekarken bu durum beni oldukça rahatsız ederdi, fakat asıl rahatsızlığın evlendikten sonra olduğunu anladım. Bana bir yol göstermenizi rica ediyorum. Mutlaka tıbbi bir tedavisi olduğuna inanıyorum, Lütfen bana yardıım edin.

Cevap 19

Eğer gündüz idrar yapmayla ilgili herhangi bir şikayetiniz yok ise sorununuz enürezis noktürna olarak adlandırdığımız gece yatak ıslatma ile uyumlu. Enürezis noktürna genellikle yıllar içerisinde kendiliğinden düzelebilen bir sorundur. Yine de sizin yaşınızda enürezis noktürna görülme sıklığı %0.5-1 civarındadır. Önceki tedavilerinizin ne olduğunu bilemediğim için tedavinin başarılı olmamasının nedenleri hakkında yorum yapamıyorum. Bununla birlikte uygun tedavi yöntemleri seçerek sorununuzu çözmek mümkün. Sizin de vurguladığınız gibi enürezis noktürnanın evlenince geçmesi diye bir şey söz konusu değildir. Bu ifade tamamen mantık ve bilim dışıdır. Bu görüşün bir hekim tarafından öne sürüldüğünü zannetmiyorum. Bence sorununuzun çözümü için yaş grubu dışında kalıyor olsanız da bir çocuk ürolojisi uzmanına baş vurmalısınız.


Soru 18

7 yaşındaki oğlum gece altını ıslatıyor.gündüzde son dakikaya kadar tutup öyle gidiyor tuvalete.geceleri biz kaldırmayı deniyoruz 1- 1,5 saate kaçırıyor. bende babasıda bu yaşlara kadar kaçırmıştık ırsi olabilirmi nasıl tedavi etmeliyim. yardımlarınız için teşekkürler.

Cevap 18

Anladığım kadarıyla oğlunuzun gece altını ıslatma sorunu ile birlikte gündüz de idrar yapmayla ilgili bazı şikayetleri var. Bu durum genellikle idrar kesesinin çalışma bozukluğunun bir belirtisi veya işeme alışkanlıklarının normal dışı olması ile ilgilidir. Çocuğunuzun rahatsızlığının çözümü vardır. Tedaviyi öncelikle çocuk ürolojisi uzmanı olmak üzere üroloji uzmanı, çocuk hastalıkları uzmanı veya çocuk cerrahisi uzmanı üstlenmelidir.


Soru 17

günaydın iyi haftalar 7 yaşında kız yiğenim benim yanımda kalıyor ama akşamları hep altını genelde ıslatıyor soruyorm neden yapıyorsun diye bilmiyorum isteyerek yapmıyorum ne olursun kimseye bahsetme diyor sizce ne yapabilirim çok tatlı kız akıllı derslerinde başarılı neden yapmış olabilir bir çözümü varmı teşekkürler

Cevap 17

Yeğeninizin rahatsızlığı gece yatak ıslatma veya enürezis noktürna olarak adlandırılan bir sağlık sorunu. Size anlatmaya çalıştığı gibi elinden gelen bir şey yok çünkü altını bilinçli olarak ıslatmıyor. Enürezis noktürna vücuda zarar vermeyen fakat çocuğun kendini psikolojik açıdan baskı altında hissetmesine yol açarak sosyal uyumunu bozan bir sorundur. Enürezis noktürna tedavi edilebilir ve yeğeninizin yaşı da tedavi için uygun. Rahatsızlığının tedavisi için yeğeninizi ilk sırada bir çocuk ürolojisi merkezine eğer böyle bir merkeze ulaşamazsanız çocuk hastalıkları hekimi, üroloji uzmanı veya çocuk cerrahisi uzmanının bulunduğu bir merkeze götürebilirsiniz.


Soru 16

Öncelikle saygılarımı sunarım. Kızım 11 Oğlum 8 Yaşında her ikiside gece altını ıslatmakta yardımcı olursanız seviniriz.

Cevap 16

Gece yatak ıslatma ya da tıbbi ismiyle enürezis noktürna genetik geçiş gösteren yani aynı ailede, kardeşler arasında yüksek oranda görülebilen bir sağlık sorunudur. Bu açıdan çocuklarınızın ikisinde de yatak ıslatma sorununun olması şaşırtıcı değil. Enürezis noktürna kendiliğinden zaman içerisinde geçebilen bir sorun ama süre uzarsa çocuğun üzerinde oluşabilecek psikolojik baskı sorun yaratabilir. Çocuklarınızın yaşlarının 11 ve 8 olması bize tedavi zamanının gelmiş olduğunu söylüyor. Tedaviye enürezis noktürnanın iki temel tedavisi olan ilaç tedavisi veya enürezis alarmı ile başlamak düşünülebilir. Tanının konulması ve uygun tedavinin başlanması için bir çocuk ürolojisi uzmanı veya merkezine başvurmanızı öneririm.


Soru 15

17 yaşındayım bu hastalıktan bııktım hiçbir yerde yatılıya kalamıyorum ve utanıyorum bu hastalığın kendimizce çözümleri varmı hocam lütfen yardım edin .

Cevap 15

Gece yatak ıslatma veya enürezis noktürna zaman içerisinde kendiliğinden geçebilen bir sağlık sorunudur. Fakat 17 yaş kendiliğinden düzelme için oldukça ileri bir dönem. Bugüne kadar tedavi alıp almadığınız önem taşıyor. Daha önce enürezis noktürna tedavisi almış iseniz ayrıntıları bilerek yeni tedaviyi planlamak doğru olur. Durumunuzu değerlendirip tedavi başlanması için bir çocuk ürolojisi uzmanına başvurmanızı öneririm.


Soru 14

oğlum 5 yaşını bitirdi hala gece altını ıslatıyor neyapabilirim sizden yardım rica ediyorum.

Cevap 14

Beş yaşını bitirmiş olan çocukların gündüz ve gece çiş kontrolünü sağlamış olmaları gerekir. Bu nedenle oğlunuzun gece altını ıslatma sorununu çözme zamanı gelmiş durumda. Eğer çocuğunuzun gündüz çiş kaçırma veya çiş yapma ile ilgili başka bir şikayeti yoksa rahatsızlığının tıbbi adı enürezis noktürnadır. Enürezis noktürnanın ilaç tedavisi ve alarm tedavisi olmak üzere iki ana tedavi şekli vardır. Bu tedavilere başlamadan gece sıvı kısıtlama ile hazırlık yapmak uygun olur. Gece sıvı kısıtlama, akşam yemeğinde tuzlu yiyecekler tüketmeme ve yatmadan yaklaşık iki saat önce su ve diğer içeceklerle sulu meyvelerin alınmaması anlamına gelir. Çocuğun yatmadan önce mutlaka çişini yapması gereklidir. Bazen sadece tarif ettiğim genel önlemler sorunun çözümü için yeterli olabilir. Gece sıvı kısıtlamaya rağmen sorun devam ederse bir çocuk ürolojisi uzmanıyla görüşmenizi öneririm.


Soru 13

Hocam oğlum 2005 doğumlu, gece altını ıslatıyor. Sıvı tüketimini çok seviyor, yatmadan 1 saat evvel engel olmamak adına 1 bardaktan fazla vermiyoruz. Uykusu ağır gece 3 sefer ihtiyaç gidermesi için götürüyoruz. Ama uyanmıyor bile. Arda uyan diyoruz ama gözlerini bile açmıyor. Çoğu sabah hatırlamıyor bile gece olanları. Bir cihaz aldık sıvı geldiği zaman vücuttan uyandırıyor ama çok kısa zaman kullandık. Sizce nasıl bir program ve ne kadar süre ile uygulamamız lazım?

Cevap 13

Anladığım kadarıyla çocuğunuzun gece yatak ıslatma sorunu için enürezis alarmı kullanmaya başlamışsınız. Enürezis alarmı enürezis noktürna yani gece yatak ıslatma sorununun çözümü için kullanılan temel tedavilerden biridir. Enürezis alarmı kullanan çocukların yaklaşık %70′inin bu tedaviden yarar gördükleri bilinmektedir. Alarmı kullanırken dikkat emeniz gereken bir iki özellik var. Alarm çaldığı zaman çocuğunuz uyanmasa da sizin onu uyandırarak tuvalete götürmeniz ve kalan idrarını yapmasını sağlamanız, daha sonra yatağı kuru hale getirip alarmı tekrar kurup yatmasına izin vermeniz gerekir. Alarm tedavisinin yararlı olup olmadığını görmek için en az 8 hafta kullanmalısınız. Ancak sekiz haftalık uygulamadan sonra hiçbir yarar sağlanamamış ise başka tedavi seçeneklerini düşünmek uygun olur


Soru 12

kızım 14 yasında 1 yıl oldu adet olalı altını ıslatması gecmedi  kilosu da var ama tedavi olmak istemıyor..bana yardımcı olurmusunuz

Cevap 12

Altını ıslatma sorununun hiçbir türünün adet görme ile bir ilişkisi yoktur. Dört yaşını bitirmiş olan bütün çocukların gündüz ve gece idrar kontrolünü sağlamış olmaları gerekir. Kısa sorunuzdan kızınızın gece mi gündüz mü altını ıslattığını anlayamadım ama her ikisi de tıbbi bir sorundur ve tedavi edilmesi gerekir. Tedavisi olan bu sağlık sorununu ortadan kaldırarak altını ıslatmanın çocukların üzerindeki psikolojik olumsuz etkisini ortadan kaldırmak çok önemlidir. Kızınıza sorununun aslında bir sağlık sorunu, tedavi edilebilir bir “hastalık” olduğunu anlatırsanız belki de bir hekimle görüşmeyi kabul edebilir. Başvurmanız gereken kişi bir çocuk ürolojisi uzmanı eğer ulaşamazsanız, çocuk hekimi, üroloji uzmanı veya çocuk cerrahisi uzmanı olmalıdır.


Soru 11

8,5 yaşında bir oğlum var. gece işeme sorunumuz hep vardı.bu yaşına kadar hep geceleri bez taktık ve hala takmaktayızüroloji doktoruna götürdüm.bir hap yazdı faydası olmadı ne gibi bir tedavi uygulanması lazım ve hangi bölüme gitmeliyim.tüm tetkikler yapıldı. sorun bulunamadı.gece uykusu çok ağır.ne yapmalıyımalarm tedavisi için önereceğiniz güvenilir bir marka var mı. teşekür ederim.

Cevap 11

Çocuğunuzun sorunu sadece uykuda altını ıslatmaysa bu rahatsızlığın adı enürezis noktürnadır. Kullanmış olduğunuz ilaç enürezis noktürnaya neden olan bazı hallerde kullanılabilir ama bu ilaç daha çok gündüz işemeyle ilgili şikayetlerin de olduğu zaman tercih edilir. Çocuğunuzun tanısının tam olarak netleştirilip uygun tedavinin başlanması için öncelik çocuk ürolojisi olmak üzere ulaşamadığınız taktirde çocuk nefrolojisi veya çocuk cerrahisi uzman veya merkezlerine başvurabilirsiniz.


Soru 10

iyi günler oglum 11 yaşında her zaman olmasada ayda 1 tamamem yada arasıra çamaşırında çok hafif ıslaklıkla uyanıyor 7 yaşında ve öncesinde doktora götürdüm idrar kan ultrasyonla bakıldı ailede gece ıslatan varmı diye soruldu evet var diyince genetik bişey olmaz dendi zamanla geçer dendi ogluma hadi doktora gidelim diyince gitmem diyor utanıyor diye düşünüyorum uzun bi süre altını ıslatmıyınca umutlanıyorum kendiside seviniyor ufak bi kaçırmada üzülüyoruz hangi  branştan randovu almam gerekiyor yardımcı olursanız sevinecegiz iyi

Cevap 10

Çocuğunuzun sorunu enürezis noktürna yani uykuda yatak ıslatma gibi görünüyor. Bu tanının doğru olması için çocuğunuzun gündüz idrar yapmayla ilgili hiçbir şikayeti olmaması gerekir. Çok seyrek ıslatıyor olması bazı önlemlerin alınmasıyla durumun kontrol altına alınabileceğini düşündürüyor. Öncelikle akşam yemeğinde tuz içeriği fazla olan gıdaları almaması ve yatmadan 2 saat öncesinden su, çay, meyve suyu gibi sıvıların alınmasını kesmek doğru olur. Bununla birlikte oğlunuz uyumaya giderken mutlaka tuvalete gidip çişini yapmalı. Bu basit önlemlerin yetmediği durumlarda öncelikle çocuk ürolojisi uzmanı olmak üzere, çocuk nefrolojisi uzmanı veya çocuk cerrahisi uzmanıyla görüşebilirsiniz.


Soru 9

Selamün Aleyküm,ben 16 yaşındayım küçüklüğümden beri geceleri yatıp sabah uyandığımda altımı %70 çoğunlukla hep ıslak buldum şuan da bu sorun devam ediyor bununla ilgili bir çözüm önerinizi bekliyorum aynı sorun kardeşimdede var.. ama ailevi bir hastalık varmı bilmem de küçükken alışmadığımız içindir diye zannediyorum.

Cevap 9

Sadece uykuda altını ıslatma sorununuz var ve  gündüzleri az da olsa kilodu ıslatma, sıkışarak tuvalete zor yetişme, çok sık idrara gitme ihtiyacı veya idrar yaparken zorlanma gibi şikayetler yoksa bu durum enürezis noktürna olarak adlandırılır. Enürezis noktürna aynı ailede birden çok kişide olabilir. Anne veya babanın birinde gece yatak ıslatma sorunu öyküsü varsa çocuklarda yaklaşık %45, anne babanın ikisinde birden bu sorun varsa çocuklarda ortalama %75 enürezis noktürna görülmektedir. Enürezis noktürnanın iki ana tedavi şekli ilaç tedavisi ve alarm tedavisidir. Teşhisin tam olarak konulabilmesi ve hangi tedavinin sizin için uygun olduğunun belirlenmesi için bir üroloji uzmanı ile görüşmeniz doğru olur.


Soru 8

Hocam ıyı calısmalar ben 22 yasındayım daha once bagırsak zıncırlenmesı amelıyatı gecırdım bununla alakası varmı bılmıyorum ama yazdım. ben 22 yasındayım altımı ıslatıyorum ve bırde soyle problemım var tuvalete cok sık gıdıyorum ve az az yapıyorum tuvalettımı. daha  once bır kac sefer gıttım doktora fakat bana bir ilac verdıler faydası yok en son olarakda baska bı ılac verdıler bunu kullandım onunda faydasını gormedım birde tuvaletım geldıgı zaman tatamıyorum hemen tuvalete gıtmem gerekıyor.bana yardımcı olabılırmsınız tesekkurler ıyı  calısmalar

Cevap 8

Gündüzleri tuvalete yetişmekte güçlük çekme, çok sık ve az miktarda idrar yapma mesane kapasitesinin sınırlı olduğunu gösteren bulgular. Mesane kapasitesinin bu şeklide azalmış olduğunu düşündüren şikayetlerin varlığında mesanenin sinirsel kontrolünün bozuk olup olmadığı, mesane çıkışında idrar akımını engelleyen bir yapısal anormallik olasılığı, mesane kapasitesini azaltan özel bazı iltihabi durumların araştırılması gereklidir. Sorununuzun çözümü için deneyimli bir üroloji merkezine başvurmanızı öneririm.


Soru 7

Hocam merhaba…benim tam 5 yaşında bir oğlum var.geceleri hala altına ıslatmaya devam ediyor.doktora götürdüm.üropan adında bir şurup verdi.1 ay kullandık..fakat ona rağmen kaçırmaları oluyor.aynı zamanda gündüzde kendini sıkıştırıp çamaşırına çok az kaçırdığı oluyor..ultrasonda mesane kalınlığı tespit edildi..fakat üropanın bir faydasını görmedik..önerebileceğiniz ilaç yada yönlendirebileceğiniz bir bölüm varmı?birde kesin tedaviis varmı?çok teşekkür ediyorum

Cevap 7

Çocuğunuzun gündüz altını ıslatma sorununun da olması rahatsızlığının gece yatak ıslatma olmadığını gösteriyor. Gündüz ve gece altını ıslatma idrar kesesinin çalışma bozukluğu sonucu ortaya çıkabilmektedir. İdrar kesesi çalışma bozuklukları idrar yapma, yeme, içme alışkanlıklarının düzenlenmesi, bazı ilaçlar ve tedavi yöntemlerinin kullanılmasıyla tedavi edilmektedir. Tek bir ilaçla sonuç almak mümkün olmayabilir. Bu nedenle buradan bir ilaç önermem sorunun çözümü olmaz. Çocuğunuzun konu ile ilgili bilgi ve deneyime sahip bir hekim tarafından değerlendirilmesi ve durumuna uygun tedavinin düzenlenmesi gerekir. Bu amaçla mümkünse bir çocuk ürolojisi kliniğine, değilse üroloji, çocuk cerrahisi veya çocuk hastalıkları kliniğine başvurmanız uygun olacaktır.


Soru 6

Benim biri 7,diğeri 10 yaşında 2 oğlum var.her ikisindede alt ıslatma sorunu var.doktora götürmek istediğimde kayınvalidem aynı sorunun eşimin kardeşindede olduğunu eniyi doktorlara götürdüğünü,fakat çare bıulamadığını söyledi.doktorlar ona çocuğun beldeki bir açıklık yüzünden bu sıkntıyı yaşadığını ergenlik dönemine kadarda bunun devam edeceğini söylemişler ve öylede olmuş.bende ırsi olduğunu düşünerek çaresiz kaldım.yakın bir arkadaşımın kızındada aynı sorun var.oda bana doktora gittiğini fakat çare olmadığını çocuğunun ve kendisinin pisikolojisinin bozulduğunu söyledi .en son hastane koridorunda tahlillerini yırtıp eve gelmiş.bende şimdi korkuyorum çocuklarım adına.sitenin adını gazetede gördüm,çok ümitlendim.bir dil altı hapından bahsedilmiş.bu ilaç çocuklarımda uzun süreli kullanınca böbreklerde bir sorun yapmazmı?ırsi olduğu için bir etkisi olur mu?çocuklarımı yatılı olarak bir yerde bırakamıyorum.ileride arkadaşlarında yada kazenlerinde yatılı bırakamıcam.her ikiside her gece altlarını ıslatmıyorlar.örneğin büyük oğlum 10 gündür altını ıslatmıyordu 4gece üst üste ,küçük oğlum da 2haftadır ıslatmıyordu oda bu sabah ıslak uyandı.kusura bakmayın sorum uzun oldu ama ilk defa bir yetkili karşısında sorunumu dile getirdim.umarım benim içinde bir çözüm yolu vardır.çocuklarımı tv. ve radyo proglarımdan öğrendiğim kadarıyla ilk uykudan 1 saat sonrada lavaboya götürdüm yine sabah ıslatmıştı.öyle gün oldu ki lavaboya götürmediğim halde sabah kuruda kalkabildiler.yardımınızı bekliyorum.sizin yönlendirmenizle hareket edicem.şimdiden teşekkürler.

Cevap 6

Altını ıslatma sorunu kalıtsal diğer bir deyişle ırsi olabilir. Sorunun kalıtsal olması tedavisini değiştirmez. İki çocuğunuzun da rahatsızlığının tedavisi mümkündür. Tedavi yöntemlerinden biri sizin sözünü ettiğiniz gibi ilaç tedavisidir. İlaç tedavisinin ciddi bir yan etkisi bulunmamaktadır, hele hele böbreklere zarar vermesi söz konusu değildir. Çocuklarınızın tedavisi için altını ıslatma konusunda deneyime sahip bir sağlık merkezine başvurmanız gerekir. Altını ıslatma konusu ile ilgilenen sağlık kuruluşlarının başında çocuk ürolojisi merkezleri gelmektedir.Çocuk ürolojisi merkezlerine ulaşmanın mümkün olmadığı durumlarda üroloji klinikleri, çocuk cerrahisi klinikleri ve ön planda çocuk nefrolojisi olmak üzere çocuk sağlığı ve hastalıkları kliniklerine başvurmak doğru olur. Uygun sağlık kuruluşlarını seçerseniz tahlilleri koridorlarda yırtma derecesine gelmezsiniz.


Soru 5

kızım 10 yaşında.geçen yılda doktora götürdüm.tahlil yaptırdı bir sorun yok.geceleri uyandırarak tuvalete kaldırın dedi.uyanamıyor ve uykulu vaziyette yürüyerek götürüyoruz.yatmadan sıvı alımını azaltıyor ve yattıktan iki saat sonra kaldırıyoruz.aşırı çiş yapıyor ve birde sabaha yakın beş gibi kaldırıyoruz yine aynı çok çişi geliyor.bunu biraz uzatsak kaçmış oluyor.derdimize çare arıyoruz ne yapacağımızı bilemiyoruz. kaçırdığında fark ederse çok ağlamaya başlıyor.

Cevap 5

Kızınızın sorunu gece yatak ıslatma nedenleri arasında sayılan, gece vücudun idrar üretiminin normalden fazla olması faktörünün ön planda olduğunu düşündürüyor. Kızınızla birlikte başta bir çocuk ürolojisi merkezi olmak üzere, çocuk cerrahisi veya çocuk hastalıkları merkezine başvurursanız gerekli tedavi düzenlenecektir.


Soru 4

22 yasındayım  halen  altıma  işliyorum yaa ne  olursun yardım yalvarıyorum size  yoksa  bu böyle  devam  ederse intar  edecem kesin yaa

Cevap 4

Gece yatak ıslatma tedavi edilebilen bir sağlık sorunudur. Rahatsızlığınızın çözümü için çocuk ürolojisi deneyimi olan bir üroloji uzmanına başvurmanız doğru olur.


Soru 3

Gece niye altıma yapıyorum tedavisi var mıdır?

Cevap 3

Sayın Taş, Gece altını ıslatma nedenleri arasında idrar üretimini geceleri azaltan hormonun yeterince salgılanmaması, mesane kapasitesinin düşük olması ve gece idrar hissini algılayarak uyanmanın gerçekleşmemesi bulunmaktadır. Enürezis noktürna adı verilen bu rahatsızlığın tedavisi vardır. Tedavi için bir çocuk ürolojisi, üroloji, çocuk cerrahisi veya çocuk nefrolojisi merkezine başvurmanız uygun olur.


Soru 2

Kızım ocak 2006 doğumlu. 7,5 yaşında. gece yattıktan 1 saat sonra çişe tutuyorum. tuttuktan sonra da 2 saat daha bekleyip tekrar çişini yaptırıyorum. bu şekilde sabahları %95 kuru kalkıyor. fakat ikinci çişe tutmazsak kesin altını ıslatıyor. öğlen uykusuna yattığı zaman da büyük oranda altını ıslatıyor. ilaç tedavisi almalı mıyız ??? ilaçların yan etkisi nedir ??? ilgi ve yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Cevap 2

Sayın Canyiğit, Kızınızın rahatsızlığı enürezis noktürna olarak adlandırılan gece yatak ıslatma ile uyum gösteriyor. Enürezis noktürnanın hem ilaçla hem alarm cihazıyla tedavisi mümkündür. Teşhisin hatasız konulabilmesi ve tedavinin planlanabilmesi için öncelikle çocuk ürolojisi merkezleri olmak üzere, üroloji, çocuk cerrahisi veya çocuk nefrolojisi birimlerine başvurabilirsiniz.


Soru 1

Oğlum 5.5 yaşında yaklaşık bir yıldır her gece altını ıslatıyor bazı geceler iki kere ve bu durum onu tuvalete kaldırdığımız halde oluyor artık uzun zamandır gündüz de çamaşırını ıslatıyor ve bundan pek de rahatsız olmuyor bazen tuvaletimi yapmaya gittim ama yetişemedim diyor büğüğünüde gündüz kiloduna kaçırdığI oluyor ne yapmalıyız. bu problemle ilk karşılaştığımızda kardeşi 5 aylıktı kıskançlığa bağladık ürolojiye götürdük herhangi bir sorun yok dendi ama sorunumuz artarak devam ediyor ne yapmalıyız.

Cevap 1

Sayın Gökçe, Oğlunuzun gündüz altını ıslatma, tuvalete yetişememe şikayetlerinin olması rahatsızlığının enürezis noktürna olarak adlandırılan gece yatak ıslatma sorunundan farklı olduğunu göstermektedir. Çocuklarda gündüz altını ıslatma sorunu idrar yolu iltihabına yol açabilecek mesane çalışma bozukluklarını düşündürür. Oğlunuzun rahatsızlığının teşhis ve tedavisi için en uygun olanı bir çocuk ürolojisi uzmanı veya merkezine başvurmanızdır.

Sorularınızı Gönderin

Prof. Dr. Orhan Ziylan Sorularınızı Yanıtlıyor. Soru Göndermek için Tıklayın.

Videolar

Gece Yatak Islatma ile ilgili uzmanların cevapladığı videoları izleyebilirsiniz.

Kısa testi çözmek ister misiniz?

Gece Yatak Islatma Düşündüğünüzden Daha Ciddi Olabilir Çocuğunuzun gece yatak ıslatma durumunun ciddiyetini görmek için bu kısa testi çözebilirsiniz.