0212 335 62 00
Tedavisi Mümkün Mü?

Genel inanışın aksine gece yatak ıslatma psikolojik sorunların neden olduğu bir rahatsızlık değildir. Fakat gece altını ıslatmanın çocukta psikolojik sorunlara yol açabildiği bilinmektedir. Altını ıslatma nedeniyle çevresi tarafından tepki gören, başka bir yerde geceleyemeyen, tatile gidemeyen, durumundan utanç duyan bir çocuğun psikolojik açıdan etkilenmeyeceğini düşünmek mümkün değildir. Bu nedenle 5 yaşına girmiş çocuklarda hala süren yatak ıslatma sorunu tedavi edilmelidir.

Tedavide kullanılan 2 temel yöntem; desmopressin adlı maddeyi içeren ilacın kullanılması ve alarm cihazlarıdır.
İlaç tedavisi, alarmdan daha yaygın ve kolay bir tedavi yöntemidir. Günümüzde modern tedavi için desmopressin kullanılmaktadır. Altını ıslatan çocukların bazılarında geceleri idrar üretimini azaltmakla görevli ADH adı verilen hormon yeteri kadar salgılanamamaktadır. Desmopressin hormon olmadığı halde, ADH’nin etkisini taklit ederek gece yatmadan hemen önce alındığında mesanenin erkenden dolmasını engeller. Desmopressin kullanılarak vücuttaki ADH’nın eksikliği giderilmektedir. Bu sayede gece boyunca mesanenin idrar hissini ortaya çıkacak kadar dolmasının önüne geçilerek gece işemesi engellenir. İlacın güzel bir özelliği, ağızda anında eriyen bir dilaltı tablet formu olduğundan susuz olarak alınabilmesidir. Her gece alınacak bir adet ağızda eriyen tablet, tedavi amacıyla uzun süre güvenle kullanılabilir. Bu ilacın, en az 6 ay süreyle, düzenli kullanılması gerekir. Desmopressin tedavisiyle çocukların %60-70’inde gece kuru kalma sağlanabilmektedir. Eskiden yaygın olarak kullanılan antidepresanlar ve antikolinerjikler, yan etkileri ve tedavideki düşük başarıları nedeniyle günümüzde artık kullanılmamaktadırlar.

  • Text Hover

Alarm tedavisi bir tür davranış tedavisidir. Gece yatarken çocuğun iç çamaşırına yerleştirilen bir elektrod, gece altını ıslatma sırasında alarm cihazının çalmasını sağlamaktadır. Çocuk uyanmasa bile anne ve baba alarmın çalmasıyla uyanmakta ve çocuğu uyandırarak tuvalete götürüp çişini yapmasını sağlamaktadır. Zil sesinin susturulabilmesi için yapılması gereken tek şey banyoya gidilerek çamaşırların çıkartılmasıdır. Bu şekilde çocuğun zaman içerisinde uykuda idrar hissini algılamayı öğrenmesi amaçlanmaktadır. Tedavinin etkili olup olmayacağı ortalama 6 haftada anlaşılmaktadır. Bu 6 hafta boyunca anne ve babanın her gece çocuğu uyandırarak tuvalete götürmeyi aksatmadan sürdürmesi gerekmektedir. Sözü edilen ana tedavi yöntemleri dışında uzman hekimlerin kontrolünde eklenebilecek başka tedavi şekilleri de vardır. Yatak ıslatma sorununu ailenizin sorunu olmaktan çıkarın, size en yakın sağlık kuruluşunda konunun uzmanlarına başvurun. Bu bilgilendirme içeriği, Türkiye Enürezis Çalışma Grubu tarafından FERRİNG İlaç desteği ile hazırlanmıştır.

Güneşli Takvim

Çocuğunuzun kuru kalktığı geceleri takip etmek için Güneşli Takvim'i kullanıyor musunuz?


Güneşli Takvim'i İndir

Mutlu Sabahlar Facebook Sayfası

Bizi Facebook Sayfamızdan da Takip Edebilirsiniz.


Takip için Tıklayın

Tüm Soru ve Cevaplar

Gece Yatak Islatma ile İlgili Sorulan Tüm Soruları ve Cevapları inceleyebilirsiniz.

Sorularınızı Gönderin

Prof. Dr. Erim Erdem Sorularınızı Yanıtlıyor. Soru Göndermek için Tıklayın.

Videolar

Gece Yatak Islatma ile ilgili uzmanların cevapladığı videoları izleyebilirsiniz.

Kısa testi çözmek ister misiniz?

Gece Yatak Islatma Düşündüğünüzden Daha Ciddi Olabilir Çocuğunuzun gece yatak ıslatma durumunun ciddiyetini görmek için bu kısa testi çözebilirsiniz.