Your address will show here +12 34 56 78

Yatak Islatma Sorununda Çocuk ve Aile Suçlu Mu?

Yatak ıslatma, çocuğunuzun bilinçli bir davranışı değildir. Yatak ıslatmayı ortaya çıkaran nedenler, tedaviye başlanmadığı sürece çocuğunuzun kontrol etmesi mümkün olmayan işlev bozukluklarıdır. Çocuğun gece altını ıslatması, anne ve babanın onu iyi eğitememiş olması anlamına da gelmez. Altını ıslatma sorunu çocuğun büyümesi sırasında idrar kontrolü ile ilgili bazı işlevlerinin olgunlaşmasının gecikmesi ile ilişkilidir. Anne ve babanın çocuğun yatak ıslatmasına tepki ile yaklaşması veya cezalandırma yolunu seçmesi sorunu çözmek yerine, sorunun daha çok derinleşmesine yol açabilir.

Doğru tedavi için mutlaka sağlık kurumlarında konunun uzmanlarından yardım alınmalıdır.

İdrar kesesi ve idrar tutmaya yarayan kasların kontrolü sinir sistemi tarafından yapılmaktadır. Gece idrar kontrolünün sağlanması; uyku sırasında idrar hissinin algılanması, gece üretilen idrar miktarının uygun düzeyde tutulması ve merkezi sinir sisteminin olgunlaşması, mesane ve ilgili kasların gelişmesi, vücutta üretilen bazı maddelerin yeteri kadar salgılanmaması ile ilişkilidir.

  • Text Hover

Yatak ıslatma sorununun ortaya çıkmasında yukarıda sayılan idrar tutma işlevi ile ilgili faktörleri etkileyen birden fazla nedenin rol oynadığı bilinmektedir. Anne ve babalar, yatağını ıslatan çocukların bir kısmının uykularının ağır olduğundan söz ederler. Gerçekten de altını ıslatma sorunu olan çocukların önemli bir bölümünde uyku sırasında idrar kesesinin doluluğu, diğer bir deyişle idrar yapma ihtiyacı hissedilmemektedir.

Çişi gelen çocuk uyanamamaktadır. Bunun sonucu olarak, çocuk uykusunda sıkıştığını hissedip uyanmadan refleks olarak çişini yapmaktadır.

Bazı altını ıslatan çocuklarda ise gece üretilen idrarın normalden fazla olduğu saptanmıştır. Gece üretilen idrarın fazla olması durumunda mesane kapasitesi aşılmakta ve uykuda çiş yapma ihtiyacı ortaya çıkmaktadır. Bu durum uykunun ağır olması faktörü ile birleşince gece altını ıslatma ortaya çıkmaktadır.

Gece altını ıslatan çocukların bir kısmında ise idrar kesesinin çalışması ile ilgili bir bozukluk saptanmaktadır. Çiş yapma ihtiyacı uyandıracak kadar idrar birikmese de mesanenin dolması sırasında ortaya çıkan ani sıkışma hissi zamansız çiş yapmaya, yatağı ıslatmaya yol açmaktadır.

Sonuç olarak, gece yatağı ıslatmaya yol açan nedenler, çocuğun suçu ya da ailenin hatası olmayan fakat tedavi edilmesi gereken durumlardır.

Bu bilgilendirme içeriği, Türkiye Enürezis Çalışma Grubu tarafından FERRİNG İlaç desteği ile hazırlanmıştır.

Güneşli Takvim

Çocuğunuzun kuru kalktığı geceleri takip etmek için Güneşli Takvim'i kullanıyor musunuz?


Güneşli Takvim'i İndir

Mutlu Sabahlar Facebook Sayfası

Bizi Facebook Sayfamızdan da Takip Edebilirsiniz.


Takip için Tıklayın
  • Text Hover

Videolar

Gece Yatak Islatma ile ilgili uzmanların cevapladığı videoları izleyebilirsiniz.

Kısa testi çözmek ister misiniz?

Gece Yatak Islatma Düşündüğünüzden Daha Ciddi Olabilir Çocuğunuzun gece yatak ıslatma durumunun ciddiyetini görmek için bu kısa testi çözebilirsiniz.